fot. UM Sopot

Wpisując się w trend zaangażowania samorządów w ekologię, Sopot zakupił nowoczesną śmieciarkę jakiej na Pomorzu nie ma jeszcze nikt. Pojazd ten – Mercedes Econic NGT, jest drugim w kraju samochodem tego typu zasilanym gazem ziemnym.

fot. UM Sopot

– W licznych ankietach i konsultacjach społecznych, mieszkańcy Sopotu zwracali uwagę, na potrzebę większego zaangażowania miasta w kwestie ekologii – mówi Anna Dyksińska z biura prezydenta Sopotu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Zakład Oczyszczania Miasta w Sopocie, zakupił i włączył w flotę sprzątającą miasto nowoczesną śmieciarkę.

Wykorzystanie gazu w porównaniu z olejem napędowym redukuje koszty zużycia paliwa o 40%, a spaliny spełniają normę EEV – czyli normę pojazdów najbardziej przyjaznych dla środowiska. Sprężony gaz ziemny nie emituje praktycznie żadnych pozostałości z procesu spalania, do 12% mniej dwutlenku węgla i aż 99% mniej cząsteczek sadzy w porównaniu do pojazdów tradycyjnych. Co bardzo ważne śmieciarka jest bardzo cicha – wg. badań producenta nawet o 50%. Ma to ogromne znaczenie szczególnie podczas pracy o świcie.

W zakupionym pojeździe zamontowano 8 zbiorników gazu ziemnego, po 80 litrów każdy, co daje łączną objętość 640 litrów i pozwala przejechać 300 km.  Pojazd kosztował 584 tys. zł plus koszty 5-letniego leasingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.