fot. nadesłane

W niedzielę 27 listopada 2012 r. odbyła się w Baninie uroczysta msza jubileuszowa z okazji X rocznicy celebracji mszy z kaszubską liturgią. Na zaproszenie Zarządu banińskiego partu przybyły delegacje ościennych oddziałów z Gdańska, Sopotu, Chwaszczyna, klubu ZKP  z Matarni, a także wraz ze sztandarami party z Szemuda, Żukowa, Kolbud i Przywidza.

Na mszy obecny był także sztandar gospodarzy, który po raz pierwszy pokazał się wraz z nowym gryfem na zakończeniu drzewca. Jest to piękny odlew. Warto, by wszystkie sztandary organizacji rozważyły usadowienie na swoich drzewcach jednakowego gryfa. Na razie w tym względzie panuje „zrzeszeniowy” chaos.

fot. nadesłane

Uroczystą sumę celebrowali banińscy księża, którzy po koniec liturgii otrzymali wiązanki kwiatów oraz książki wydane przez par baniński: „Norbertańska siła Kaszub” i „Dzieje klasztorów norbertańskich w Żukowie” ks. Franciszka Okroya. Te same egzemplarze wręczono tez wszystkim delegacjom oraz chórowi „Chòranka”, który swym pięknym śpiewem towarzyszy oddziałowi od początku organizowania kaszubskich mszy.

Po mszy odbyło się spotkanie przy kuchu i kawie. Zebranym przygrywała kapela „Bas” z Sierakowic. Były ponadto podziękowania dla Albina Bychowskiego, który nieprzerwanie od początku zajmuje się przygotowywaniem tekstów liturgicznych. Dopełnieniem bardzo miłej atmosfery były przemówienia Tomasza Fopke (dziękował m.in. za założenie partu w Chwaszczynie), Gabrieli Iwan – prezesa O/ZKP w Sopocie (wspomniała, że kolejny Zjazd Kaszubów odbędzie się właśnie w Sopocie 7 lipca 2012r.), Jerzego Nacela z Gdańska (mówił o naukowych działaniach Kaszubów) i Lidwiny Kreft, która przekazała kilka cennych informacji o przygotowaniach do 800-lecia Żukowa. (jd)

fot. nadesłane

Z historii

Pierwsza msza święta z liturgią w języku kaszubskim odbyła się w Baninie dokładnie 25 listopada 2001 roku. Wówczas ks. proboszcz Roman Janczak mówił: – Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Jak pokazał czas, nie było w tym stwierdzeniu ani krzty przesady. W ciągu dziesięciu lat organizowania mszy z kaszubską liturgią, na tym podłożu, zrodziło się wiele znakomitych inicjatyw. Do najważniejszych należą: fundacja i poświęcenie obrazu Sługi Bożego Bpa Konstantyna Dominika, organizacja Kaszubskich Pielgrzymek do Królowej Kaszub w Sianowie (w przyszłym roku odbędzie się X pielgrzymka), ufundowanie i poświęcenie feretronu św. Michała – patrona pierwszego kościoła w Baninie, zbudowanie i poświęcenie obelisku pamięci ks. prał. Józefa Bigusa, poświęcenie sztandaru ZKP w Baninie, organizacja dożynek i corocznych Festynów Kaszubskich, organizowanie Dróg Krzyżowych po kaszubsku. Ponadto w związku z mszami kaszubskimi odbyło się wiele spotkań z wybitnymi osobistościami, jak np. ks. prof. Janem Perszonem, prof. Jerzym Apanowiczem, Eugeniuszem Gołąbkiem i innymi. Występowały na nich także różne, znane w regionie, grupy wokalno – muzyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.