fot. gk

Polskie żubry zamieszkają na duńskiej wyspie Bornholm. Informację tę podał dziś portal  Bornholmeren.dk.  Duńskie Ministerstwo Ochrony Środowiska otrzymało na ten cel ponad pół miliona euro od  prywatnej  fundacji.

O zgodę na zasiedlenie naszych żubr ów na bałtyckiej wyspie  Duńczycy zabiegali od wielu lat. Bornholm ma o niemal 600 kilometrów kwadratowych powierzchni i jest odległy od polskich wybrzeży o zaledwie 100 kilometrów. We wschodniej części wyspy znajduje się kompleks leśny, w którym zamieszkają polskie żubry. Wiosną przyszłego roku  stadko tych zwierząt – sześć krów i jeden byk – otrzyma dla siebie 200-hektarowy obszar ogrodzony sześciokilometrowej długości płotem w kompleksie leśnym Almindingen. Przez teren ten wytyczona jest turystyczna trasa drogowa. Dzięki temu zwierzęta staną się atrakcją przyciągającą na wyspę nowych turystów.

fot. gk: Żubry w Wolińskim Parku Narodowym

Równocześnie pięcioletni pogram aklimatyzacji żubrów przewiduje wzrost ich pogłowia oraz dostępnego dla nich obszaru. Duńska minister ochrony środowiska Ida Auken w wydanym komunikacie stwierdziła, że po pięciu latach będzie jasne, czy żubry się zadomowią na Bornholmie i staną się stałym składnikiem świata zwierzęcego wyspy. Jeśli się tak stanie, będzie to znaczny wkład w ochronę tego zagrożonego gatunku zwierząt. Żubry zostaną wybrane z kilku polskich hodowli. Na Pomorzu te piękne zwierzęta żyją obecnie w zagrodach w Dolinie Charlotty koło Słupska i w Międzyzdrojach na terenie parku narodowego.

fot. gk: Duńczycy piszą o polskich "bizonach"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.