fot. Urząd Miasta w Wejherowie

Po blisko 350. latach na wieży wejherowskiego klasztoru stanęła nowa kopuła.  Montaż hełmu był ostatnim etapem prac konserwatorskich wykonywanych w kościele klasztornym pw. św. Anny.

fot. Urząd Miasta w Wejherowie

 Ważący 3 tony hełm wieży podnosił potężny dźwig. Cała operacja trwała ponad dwie godziny. – Była to skomplikowana operacja, wymagająca wyjątkowej precyzji – począwszy od wykonania po sam montaż na dachu klasztoru – mówi Andrzej Jonasza z Pracowni Konserwacji Zabytków. – Zakres prac remontowych w wejherowskim klasztorze objął remont elewacji prezbiterium tego kościoła, rekonstrukcję wieży i kopuły oraz izolację budynku.

Ojciec Tyberiusz Nitkiewicz, proboszcz parafii św. Anny w Wejherowie, podkreśla, że kopuła jest wierną kopią poprzedniej, założonej blisko 350 lat temu. – Hełm był tak zniszczony m.in. przez deszcz, że pracownicy, którzy go demontowali mówili, że trzyma się tylko dzięki Bożej Opatrzności – mówi o. Tyberiusz Nitkiewicz. – Cieszymy się z nowej kopuły. Oto dzisiaj, kopuła na zewnątrz wygląda prawie jak nowa, prawie, bo niektóre elementy są zachowane. Niewątpliwie nowe zwieńczenie klasztoru dodaje uroku miastu.

Prace remontowe i konserwatorskie wykonane w klasztorze możliwe były dzięki darczyńcom. Środki przekazał m.in. Urząd Miejski w Wejherowie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Gminy Wejherowo oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klasztor w Wejherowie zawdzięcza swoje powstanie założycielowi miasta, Jakubowi Wejherowi. W 1643 r. ufundował on kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Anny wraz z klasztorem, przy którym osadził Franciszkanów. W 1649 r. stał się także fundatorem kalwarii, którą powierzył opiece tychże reformatorów.

Galeria

fot. UM Wejherowo

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo się cieszę, że klasztor i parafia uzyskały piękną nową kopułę. Rodzina moja pochodzi z Kaszub i dlatego każdy czyn przywracający piękno naszym zabytkom tutaj w naszym regionie, a także w całej Polsce powinien cieszyć każdego Polaka, każdego Katolika, bo nasza Ojczyzna powinna być piękna, zwłaszcza cennymi zabytkami architektury w której oczywiście prym wiodą kościoły, klasztory a ponad 1000 letnia historia Polski jest nieodłącznie związana z chrześcijaństwem.
    Szczęść Boże Konrad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.