Fot. wikipedia/Pleple: Kościół Podwyższenia Krzyża Świetego w Leśnie

Leśno powinno trafić do księgi rekordów. Znajduje się tu bowiem najwyższa w Polsce i być może w całej Europie drewniana budowla – kościół, którego wieża liczy ponad 38 m wysokości.

Fot. wikipedia/Pleple: Kościół Podwyższenia Krzyża Świetego w Leśnie
Fot. wikipedia/Pleple: Kościół Podwyższenia Krzyża Świetego w Leśnie

Leśno to wieś kaszubska w gminie Brusy nad jeziorami Leśno Górne i Leśno Dolne. Zabytkiem architektury drewnianej Leśna jest 38-metrowy modrzewiowy kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego  z 1650, ufundowany przez królową Marię Ludwikę. Świątynia posiada niezwykle interesującą i rzadko spotykaną architekturę.  Jest to budowla o konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowo-ramowej na podmurówce z kamieni. Dach i wieża kościoła pokryta jest gontem świerkowym.  Wzniesiono ją na zgliszczach wcześniejszego kościółka z 1534 r., dzięki finansowemu wsparciu królowej Polski, której imię nosi dziś główna ulica w Leśnie.

Maria Ludwika z francuskiego rodu Gonzag de Nevers (1611-67), była żoną aż dwóch polskich królów. Najpierw, od 1646 – Władysława IV, później, od 1649 – Jana Kazimierza. Dopiero poślubiwszy tego drugiego zyskała znaczny wpływ na sprawy Korony Polskiej. Podobno stworzyła na dworze silne stronnictwo profrancuskie i w znacznym stopniu przyczyniła się do szerzenia kultury francuskiej w Polsce. W 1650 r., po tym jak spalił się kościół Św. Katarzyny w Leśnie, przekazała wsi sporą dotację na budowę nowej świątyni.

Kościół zachował unikatowe barokowe wyposażenie, m.in. ambonę z końca XVII w., ołtarz główny i boczne, chrzcielnicę oraz rzeźbę Chrystusa ukrzyżowanego. Najstarsze są późnogotyckie figury Matki Boskiej Bolesnej i Św. Jana Apostoła – z początku XVI w.  Nawa ołtarzowa pochodzi z 1740 r., zaś liczne obrazy z II poł. XIX w. Modrzewiowy kościół, który liczy sobie wszak ponad 360 lat, jest w doskonałym stanie. Budowla zawdzięcza to dwóm gruntownym renowacjom –  w latach 1967-69 oraz w 1975 r. Prace konserwatorskie przeprowadzono także w ostatnich latach, toteż świątynia wygląda  „jak nowa”.

Fot. Wikipedia/Obraz van Egmonta:   Maria Ludwika Gonzaga

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce, którą powinien znać każdy dziennikarz. Otóż królowa Maria Ludwika Gonzaga, fundatorka kaszubskiego kościoła, założyła pierwszą w Polsce gazetę – ponad 350 lat temu! W 1661 r. z jej inicjatywy powstał w Krakowie „Merkuriusz Polski” ukazywał się 1-2 razy w tygodniu w nakładzie 100-200 egzemplarzy i miał 8-12 stron, a od 38 numeru jego redakcję przeniesiono do Warszawy. Autorami tekstów byli Polak włoskiego pochodzenia, Hieronim Pinocci i Jan Aleksander Gorczyn (drukarz krakowski). Artykuł wstępny pierwszego numeru zaczynał się od słów: Ten jest, że tak rzekę, jedyny pokarm dowcipu ludzkiego, umieć i wiedzieć jak najwięcej: tym się karmi, tym się cieszy, tym się kontentuje.

Fot. GK: Pierwsza polska gazeta z 1661 r.

 

 

 

3 KOMENTARZE

  1. Projekt kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II bardzo mi się podoba. Jest pełen światła i można spoglądać na niebo będąc w środku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.