Projekt pracowni Baum, Kwieciński.

Odbył się konkurs, który wygrał projekt pracowni Baum&Kwieciński. Radni, którzy zasiedli w jury, byli nową bryłą kościoła zachwyceni. Pod budowę świątyni miasto miało zmienić plany zagospodarowania terenu. Jednak nowoczesny kościół nie powstanie.

Projekt pracowni Baum, Kwieciński.

Kuria Metropolitalna Gdańska odrzuciła projekt kościoła. – Komisja konserwatorsko-budowlana kurii zdecydowanie nie zatwierdziła projektu – oznajmił ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. Zaprojektowana bryła kościoła od samego początku poddawana jest dyskusjom, sceptycznie do projektu od samego początku podchodził abp. Sławoj Leszek Głódź – „kościół to nie jakiś tam Lidl czy Biedronka”, nowoczesność nie jest w guście arcybiskupa. Swoją opinie na temat inwestycji mogli wyrazić mieszkańcy południowego Gdańska na zorganizowanym we wtorek spotkaniu. Większa liczba przybyłych na zebranie osób była za stworzeniem nowego projektu, przede wszystkim zmiana miałaby dotyczyć wysokości obiektu. – Nie po to przeprowadzaliśmy się w cichy rejon miasta, by słuchać dzwonów – tłumaczyli. Stary plan zagospodarowania terenu przewiduje zabudowę do maksymalnie 14 metrów, natomiast zwycięski projekt sięga prawie 30 metrów.

Czytaj także: Kościół przyszłości? Arcybiskup: to kpina >>

W spotkaniu uczestniczyła posłanka PO Agnieszka Pomaska – Chciałam, by radni, zanim podejmą decyzję, znali opinię mieszkańców o projekcie, bo to on miał być wytyczną do sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz okazuje się, że konsultacje nie są potrzebne, bo nie ma o czym mówić – stwierdziła posłanka. Podsumowując spotkanie wiceszef komisji rozwoju przestrzennego w gdańskiej radzie miasta, Piotr Grzelak powiedział – Poznaliśmy zdanie mieszkańców oraz po raz pierwszy oficjalnie samej kurii. Musimy to teraz przeanalizować, ale zależy nam, by decyzję podjąć do końca roku i nie trzymać dłużej w niepewności mieszkańców – tłumaczy Grzelak. Prawdopodobnie odbędzie się nowy konkurs, bo kościół na pewno tam ma powstanie. Gdy tak się jednak stanie, to przedstawiciele miasta w jury drugiego konkursu już nie zasiądą.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.