fot. guardian.co.uk

Rada naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiła swoje oficjalne stanowisko w sprawie poszukiwania złóż gazu z łupków na Pomorzu. Zdaniem zrzeszeńców, mieszkańcy regionu są niedoinformowani, a władza powinna lepiej zadbać o poszanowanie ich praw.

fot. guardian.co.uk

Oto pełen tekst zatwierdzonego w sobotę, 19 listopada stanowiska:

1. Z wielką uwagą przyglądamy się prowadzonym w pomorskich gminach pracom terenowym mającym na celu poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu z łupków. Budzą one wśród nas nadzieje na rzetelne zinwentaryzowanie zasobów geologicznych naszego regionu, ale również obawy o degradację środowiska naturalnego, które jest dobrem niepowtarzalnym.

2. Wiemy, że określenie parametrów geologicznych złóż gazu łupkowego wymaga wieloletnich badań i prób eksploatacyjnych. Powinna je poprzedzać i im towarzyszyć skuteczna kampania informacyjna skierowana do mieszkańców gmin, gdzie są obecnie oraz będą w przyszłości prowadzone prace poszukiwawcze, w trakcie których instytucje państwowe odpowiedzialne za ochronę środowiska, w tym przede wszystkim Ministerstwo Ochrony Środowiska, będą informowały o procesach związanych z wydobyciem gazu łupkowego i realnie prowadzonych działaniach zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i zminimalizowania szkód oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego. Z przykrością stwierdzamy, że dotychczas instytucje państwowe w dalece niewystarczający sposób informowały o problematyce związanej z pracami poszukiwawczymi i potencjalnym wydobyciem gazu niekonwencjonalnego. Wpływa to na wzrastający niepokój i potęguje obawy przed negatywnymi skutkami eksploatacji gazu łupkowego.

3. Domagamy się, aby instytucje państwowe dokładnie sprawdzały działania firm, które otrzymały koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego, czy prowadzą prace zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym zwłaszcza prawa geologicznego i górniczego, ochrony i kształtowania środowiska, ochrony gruntów rolnych i leśnych, ochrony wód, przyrody i odpadów gospodarczych. Niedopuszczalne jest prowadzenie przez firmy badań geofizycznych z naruszeniem praw własności nieruchomości, a takie przypadki powtarzają się na terenie powiatu kartuskiego i bytowskiego. Oczekujemy od koncesjonariuszy prowadzących prace poszukiwawcze poszanowania zasad współżycia społecznego, którymi kierują się wspólnoty lokalne w naszych gminach.

4. Licząc na bieżące i rzetelne informacje ze strony koncesjonariuszy i Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie postępów w pracach poszukiwawczych gazu niekonwencjonalnego, deklarujemy nasze zainteresowanie monitorowaniem prac legislacyjnych nad prawodawstwem związanym z regulacją ewentualnej produkcji gazu z łupków. Zależy nam na zapewnieniu w nich poszanowania gospodarczych interesów wspólnot lokalnych.

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Łukasz Grzędzicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.