fot. Urząd Celny

Do oceanarium w Gdyni trafiła żywa rafa koralowa przemycana na Ukrainę. 900 kg fragmentów chronionej rafy zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Hrebennem (woj. lubelskie). Zdaniem biologów uda się ją uratować.

fot. Urząd Celny: Rafa miała trafić do ukraińskich akwarystów

Celnicy trafili na pakunki z koralowcami w sobotę podczas kontroli samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych wyjeżdżającego z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne w Hrebennem. Wkrótce w kolejnych samochodach oczekujących na wyjazd z Polski celnicy znaleźli kolejne fragmenty żywej rafy koralowej ze znajdującymi się na niej innymi gatunkami organizmów morskich. Koralowce owinięte były mokrymi gazetami i zapakowane bez powietrza w worki foliowe, a następnie w kartony i styropian. Łącznie funkcjonariusze znaleźli 30 przemycanych przesyłek w dwunastu samochodach osobowych. To największe tego typu wykrycie przemytu na terenie Polski.

fot. Urząd Celny: Celnicy wykryli prawie 900 kg przemycanych koralowców

– W chwili zatrzymania organizmy morskie przytwierdzone do rafy ruszały się. dlatego po konsultacji z biologami i w związku z zagrożeniem, że ściśle chronione zwierzęta zginą, zorganizowaliśmy natychmiast ich przewóz do gdyńskiego oceanarium – mówią funkcjonariusze Służby Celnej.  Transport z żywą rafą trafił do oceanarium w Gdyni w niedzielę. Biolodzy natychmiast przystąpili do ratowania organizmów. Dziś okazało się, że rafa żyje. Teraz przechodzi kwarantannę w specjalnym zbiorniku pod okiem specjalistów od akwarystyki morskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.