fot. komedajazz.com

Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski i Leszek Kułakowski to gwiazdy  Komeda Jazz Festiwal, który zakończył się w Słupsku  Znani muzycy wystąpili w słupskiej filharmonii. Festiwal odbywał się w kilku cyklach od 5 sierpnia do 5 listopada.

Najwięcej emocji wzbudził koncert Leszka Możdżera, który zagrał utwory ze swej nowej płyty „Komeda”. Gdański pianista uważany jest za jedno z największych odkryć wśród polskich muzyków jazzowych. W latach 1994 – 2008 oraz ponownie 2010, Leszek Możdżer wygrywał w plebiscycie polskiego Jazz Forum na najlepszego pianistę roku. Współpracował z wieloma zagranicznymi muzykami, jak szwedzki kontrabasista Lars Danielsson, Pat Metheny, Lester Bowie czy Archie Shepp. Solowy debiut Możdżera – płyta „Komeda”, to hołd złożony polskiemu wyjątkowemu artyście, Krzysztofowi Komedzie, który nie tylko był uznanym pianistą jazzowym i kompozytorem, ale również znany jest ze ścieżek dźwiękowych do większości filmów w reżyserii Romana Polańskiego. Krzysztof Komeda zmarł w 1969 roku w wieku zaledwie 38 lat. Od siedemnastu lat w Słupsku i Trójmieście odbywa się festiwal jazzowy poświęcony twórczości Komedy.

fot. komedajazz.com

Na festiwalu w Słupsku, który zakończył się w sobotę, gościły także inne gwiazdy jazzu. QuintophoniQ Leszek Kułakowski Trio & Krzesimir Dębski to wspólny projekt przyjaciół: Tomasza Gołębiewskiego – koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej i Leszka Kułakowskiego, znanego słupskiego jazzmana. Muzycy twierdzą, że ten projekt to artystyczne wyzwanie polegające na połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. Tradycyjne brzmienie skrzypiec oraz swingujacy jazz w improwizacjach i akompaniamentach wywierają niezatarte wrażenie. Celem przedsięwzięcia jest przekonanie miłośników muzyki klasycznej do młodszej siostry tego gatunku – muzyki jazzowej, jak również oswojenie słuchaczy jazzu z brzmieniem instrumentów smyczkowych. Do współpracy przystąpili mistrzowie muzyki jazzowej: Krzesimir Dębski, Jacek Delong, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Adam Manijak, Zbigniew Namysłowski, Paweł Serafiński, Maciej Strzelczyk, Michał Urbaniak i Jan Walczyński stworzyli utwory na duo skrzypcowe i trio jazzowe.