To prawdziwa uczta dla miłośników jazzu i wielbicieli talentu i legendy polskiego kompozytora. W Słupsku rozpoczął się 16. Komeda Jazz Festiwal.

Festiwal rozpoczyna się 11 listopada i potrwa do niedzieli. Czwartek to dzień promocji młodych kompozytorów oraz otwarcie wystawy plakatów w Piwnicy „Anna de Croy” w Zamku Książąt Pomorskich. W piątek na scenie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica zagrają: Paul Band – formacja Krzysztofa Paula oraz polsko – afrykański skład Eastcom. Początek tego koncertu o 19.00. Jam Session po koncercie w „Annie de Croy”.

W sobotę fani jazzu zobaczą prezentacje Leszka Kułakowskiego z Big Bandem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz tria – Grzywacz, Nakamura, Penn. W niedzielę – 21 listopada międzynarodowy festiwal jazzu przenosi się do Trójmiasta. W Filharmonii Bałtyckiej Włodek Pawlik oraz QuintophoniQ (Duo Q4Q , Leszek Kułakowski Trio) i Krzesimir Dębski.
Organizatorem i dobrym duchem festiwalu jest od początku jego istnienia wybitny muzyk, pochodzący ze Słupska Leszek Kułakowski. Więcej informacji na www.komedajazz.com

Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 r. w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założony w 1956 roku). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś, również film tego reżysera – Dziecko Rosemary (USA, 1968) ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz – laryngolog.