mat. prasowe

Parking podziemny na 250 aut, dłuższy deptak i nowy hotel to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają w najbliższych latach Sopot. Już za dwa i pół roku pierwsi podróżni skorzystają z nowej hali dworca, sklepów i restauracji, które będą umilać czas przed podróżą i weekend w mieście.

Bałtycka Grupa Inwestycyjna zobowiązała się do zaprojektowania, sfinansowania, budowy i pełnego wyposażenia zespołu budynków na terenie obecnego dworca PKP oraz terenów sąsiadujących. Obowiązkiem BGI będzie również utrzymanie i zarządzanie całym kompleksem przez określony w umowie okres.

Wizualizacja nowego dworca. / mat. prasowe

– Założeniem naszego projektu jest stworzenie bezkolizyjnej i sprawnej komunikacji kolejowej SKM i dalekobieżnej, pieszej i kołowej w obrębie zróżnicowanej funkcjonalnie przestrzeni. Chcemy, żeby ta przestrzeń zapewniała zarówno dużą sprawność przepływu osób, jak i umożliwiła zagospodarowanie czasu wolnego podróżnym oczekującym na pociąg – mówi Marcin Kaniewski, projektant i prezes Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej, która zaprojektuje obiekt.

Co się zmieni wokół dworca? Przede wszystkim sama hala dworca zostanie przebudowana i zintegrowana z zespołem budynków handlowo-usługowych, które powstaną wzdłuż ulicy Dworcowej. Przy ul. Podjazd stanie dostępny cenowo hotel. Przebudowie ulegnie też cały układ komunikacyjny ulic Dworcowej i Podjazd łączących się z ul. Bohaterów Monte Cassino. W praktyce oznacza to, że prosto z pociągu wejdziemy na doskonale zagospodarowany plac wyłączony z ruchu kołowego, który poprowadzi nas wprost na “Monciak”. Ten dwupoziomowy plac miejski będzie stanowić centralną część kompleksu z elementami małej architektury, zielenią miejską, interaktywną fontanną oraz ogródkami kawiarni i restauracji. W tym miejscu planowane są też garaże podziemne na 250 samochodów oraz przy ul. Kolejowej parking naziemny. Ulica Nowa Dworcowa połączona zostanie z ulicami Kościuszki i Podjazd za pomocą dwóch rond. Wszystko po to, żeby komunikacja przebiegała płynnie i nie była uciążliwa dla pieszych.

– W wielu sondażach, ankietach oraz podczas spotkań mieszkańcy i goście Sopotu zgłaszali potrzebę rewitalizacji zdegradowanych terenów Dworca i wokół niego – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Cieszę się, że wybrana oferta prezentuje nowoczesną architekturę i że w Sopocie obok dworca powstaną przestrzenie usługowe, handlowe i biurowe. –

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.