mat. prasowe

Nowa książka jest owocem pracy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, zwłaszcza naukowej konferencji zorganizowanej przez oddział 13 marca 2010 roku. Miała tytuł: „Norbertańska przeszłość Żukowa siłą przyszłości Kaszub”. Dzieło zawiera wszystkie referaty wówczas wygłoszone.

Są tam znakomite treści. Wielokrotnie po raz pierwszy ukazują liczne zasługi norbertanek żukowskich dla Kaszub. Przede wszystkim książka ukazuje je od wnętrza kaszubszczyzny. Po jej lekturze o wiele przejrzyściej jawi się kwestia powstania słynnego haftu kaszubskiego, rozwój intelektualny Pomorza i Kaszub na przestrzeni dziejów, wzrost gospodarczy regionu oraz – co miało tu szczególne znaczenie – rozwój struktury organizacyjnej Kościoła na Kaszubach, w tym sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Odkrywa też nieco tajemnic związanych z kradzieżą wspaniałych norbertańskich ornatów oraz losami płaszcza księcia Świętopełka Wielkiego. Wszystkie te aspekty mają swe odzwierciedlenie w teraźniejszości i będą miały w przyszłości.

mat. prasowe

Dzieło ujmuje także referaty z poprzednich Konferencji dla Nauczyli Regionalistów. Z żalem trzeba przyjąć, że zaprzestano organizacji tychże konferencji, które szeroko rozsławiały Żukowo. Przez siedem lat podnosiły intelektualny poziom Żukowa. Nie ulega wątpliwości, że duża była w tym zasługa burmistrza Albina Bychowskiego, który miał szeroką i intelektualnie pogłębioną wizję rozwoju Żukowa i całej gminy. Głównie na tychże konferencjach oparta jest też wiedza na temat 800-lecia Żukowa.  Bez podbudowy intelektualnej nie da się odpowiednio i godnie zorganizować obchodów.

Ponadto książka zawiera kilka referatów i artykułów związanych z wydarzeniami, które inicjowane i organizowane były w gminie Żukowo, jak „Oratorium Sianowskie”, „Festiwal Filmów Kaszubskich i o Kaszubach”, czy wydanie Lekcjonarza kaszubskiego „To je słowò Bòżé”, który na początku 2008 roku promowany był w Żukowie z udziałem metropolity gdańskiego i ordynariusza pelplińskiego. Prezentuje życie i zasługi  postaci, z których gmina Żukowo może być dumna, jak ks. Franciszka Ksawerego Okroya, ks. Alojzego Ptacha. Podaje też realia działania i upadku stowarzyszenia „Siła Kaszub”. Gorąco zapraszamy do lektury!

Wydanie dzieła wsparte zostało przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Jego redaktorami są: prof. Andrzej Groth i red. Eugeniusz Pryczkowski.

(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.