mat. prasowe

Ogłoszony przez Gdańskie Inwestycje Komunalne wybór wykonawcy tunelu pod Martwą Wisłą w ramach przetargu, był dwa razy kwestionowany. Za trzecim razem GIK oraz jedna z firm, która zgłosiła się do przetargu (za każdym razem ta sama) porozumiały się.

mat. prasowe

Do przetargu zgłosiło się konsorcjum ze spółką FCC Construction oraz konsorcjum OHL/Hydrobudowa Polska/Aprivia SA/PBG/Przedsiębiorstwo Robót Górniczych. W pierwszym ogłoszonym przetargu GIK wybrał ofertę OHL, która zadeklarowała wykonanie prac w wysokości 885 mln złotych, co nie spodobało się drugiej startującej w przetargu firmie FCC, swój sprzeciw wyraziła odwołując się do Krajowej Izby Odwoławczej. Powód, który podała to zbyt niska cena wykonania inwestycji. FCC wyceniło budowę tunelu na ponad miliard złotych. KIO przychyliło się do sprzeciwu, w drugim przetargu również GIK wybrał ofertę tańszą, sytuacja powtórzyła się FCC Construction zaprotestowało zwracając się ponownie do KIO, które ponownie zleciło sprawdzenie oferty. Za trzecim razem inwestor (GIK) spotkał się z przedstawicielami FCC Construction sugerując żeby więcej nie odwoływali się od wyniku przetargu, gdyż miasto i tak nie będzie w stanie przeznaczyć więcej niż 885 mln złotych na tę inwestycję.

Ostatecznie trzeci przetarg był bez odwołań, wykonawcą wyłonionym w przetargu zostało konsorcjum OHL z niższą wyceną inwestycji. W poniedziałek, 26.09. dokumentacja została wysłana do kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, która może potrwać dwa tygodnie. W przypadku braku uwag do przetargu będzie można podpisać umowę i rozpocząć pracę jeszcze w październiku br. To będzie jedyna taka inwestycja w Polsce. Tunel pod Martwą Wisłą będzie długości 1377,5 metra. Zostanie wydrążony przez specjalne wyprodukowane na zamówienie maszyny TBM – czas jej produkcji szacuje się na około rok. Tarcza wiercącą będzie miała średnicę ponad 12 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.