fot. kurirbytowski.com.pl

Na przełomie września i października geolodzy ze specjalistycznym sprzętem pojawią się na Ziemi Bytowskiej. Przy pomocy fal sejsmicznych będą szukali ropy naftowej i gazu ziemnego. Zaczną w Niezabyszewie.

Toruńska firma Geofizyka przygotowuje się do rozpoczęcia badań związanych z poszukiwaniem złóż gazu i ropy w kolejnej części Kaszub. Uzyskała już na to koncesję ministra środowiska. – Przed rozpoczęciem prac spisujemy porozumienie z każdym właścicielem nieruchomości, na których będą prowadzone badania, lub potrzebnych nam do przejazdu. Posiadana koncesja upoważnia nawet do czasowego wywłaszczenia właściciela na drodze sądowej. Jednak nie chcemy posuwać się do takich środków, dlatego w każdym przypadku staramy się załatwić to polubownie, a za zniszczenia w trakcie badań wypłacamy odszkodowania – powiedział portalowi www.kurierbytowski.com.pl  Mariusz Postułka z Geofizyki Toruń.

fot. kurierbytowski.com.pl

Jak informuje Kurier Bytowski, prace prowadzone będą wzdłuż dwóch linii przebiegających w sąsiedztwie Bytowa. Pierwsza z nich liczy ponad 40 km. Zaczyna się pod Kościerzyną, przebiega w sąsiedztwie Niezabyszewa i kończy w Barkocinie w gminie Kołczygłowy. Kolejna, 60-kilometrowa linia przebiega w okolicach Żukówka, Pomyska Wielkiego i ciągnie się przez tereny rolnicze do Wałdowa. – To nie jest linia prosta. Będzie załamana w kilku miejscach. Ominiemy m.in. jeziora. Rozciągniemy specjalny przewód, wzdłuż którego będzie posuwał się 30-tonowy samochód wyposażony w urządzenia hydrauliczne do generowania impulsów sejsmicznych. Wstrząsy wywoływane co 50 metrów nie będą odczuwalne przez ludzi i zgodne z obowiązującymi normami. Dla bezpieczeństwa badania nie będą prowadzone na drogach asfaltowych i minimum 25 m od zabudowań. Nie ma obaw, że wjedziemy komuś na podwórko. Jedyną uciążliwością może być duży hałas towarzyszący wywoływaniu fal sejsmicznych. Trwa on jednak od kilkunastu do 50 sekund – mówi Adam Knapik z Geofizyki, który już spisuje porozumienia z właścicielami gruntów, przez które będą chcieli przejść geolodzy. Prace związane z poszukiwaniem ropy i gazu mają rozpocząć się we wrześniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.