fot. slupsk.gov.pl: Samolot - pomnik w Redzikowie

Emerytowani piloci  z jednostki wojskowej w Redzikowie koło Słupska postanowili odrestaurować zabytkowe samoloty, które przed laty służyły w jednostce. Choć dziś maszyny są w fatalnym stanie, wkrótce ponad 50-letnie MIGi będą wyglądały jak nowe – zapewniają ich dawni piloci.

fot. slupsk.gov.pl: Samolot - pomnik w Redzikowie

Pułk lotniczy w Redzikowie powstał 1952 roku. W czasach największej świetności na lotnisku stacjonowało ponad 40 maszyn. Ostatni MIG wystartował z Redzikowa w 1999 roku. Stacjonujące tu samoloty odesłano do innych jednostek, rozebrano na części,  bądź sprzedano zagranicznym kolekcjonerom. Część maszyn pozostała w Redzikowie jako pomniki. Niestety od czasu rozwiązania jednostki i przejęcia terenu przez Amerykanów w ruinę popadło nie tylko lotnisko, ale i samoloty pomniki.

– Na szczęście o swoich dawnych maszynach nie zapomnieli piloci i ich  obsługa techniczna. Emerytowani żołnierze zakasali rękawy i zabrali się za odrestaurowanie samolotów – mówi Janusz Chyrk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Już rozpoczął się remont najstarszych samolotów stacjonujących w Redzikowie – Migi 17 i 19. Z kadłubów usunięto już kilkanaście warstw farby oraz wymieniono uszkodzone fragmenty poszycia.

– Każda z maszyn to ponad 200 metrów kwadratowych blach, które trzeba dokładnie oczyścić i zakonserwować. Przy kolejnych samolotach czyli MIG-ach 21 i 23 liczymy na wsparcie miłośników lotnictwa – mówi  Wacław Łutowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Kolejnym problemem będzie wyeksponowanie odrestaurowanych  samolotów. Na razie wszystkie maszyny stoją teoretycznie na terenie amerykańskiej bazy w Redzikowie. Problem w tym, że nikt nie można tu wejść i obejrzeć samolotów. Gmina Słupsk, która jest właścicielem samolotów pomników i wspiera finansowo Stowarzyszenie Przyjaciół 28 Pułku Lotnictwa, chce po remoncie przenieść zabytkowe maszyny w bardziej dostępne dla mieszkańców i turystów miejsce. Remont zabytkowych samolotów ma się zakończyć w przyszłym roku, gdy emerytowani żołnierze będą świętować 60 rocznicę postania pułku lotniczego w Redzikowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.