mat. prasowe

W najbliższą niedzielę kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki nożnej obejrzy pierwszy mecz na gdańskiej PGE Arenie.  Nie wielu z nich wie, że jako widzowie nowego stadionu będą korzystali z jednego z najnowocześniejszych systemów nagłośnieniowych w Europie.

 Podobne systemy wykorzystujące głośniki JBL Professional zainstalowano na słynnych stadionach Old Trafford (Manchesteru United) czy londyńskich Stamford Bridge (Chelsea F.C) i Emirates Stadium Arsenalu. Nie tylko klasa samych kolumn głośnikowych decyduje o jakości nagłośnienia. Głównym wyzwaniem przy projektowaniu i instalowaniu tego typu systemów na stadionach jest dostosowanie rozwiązań technicznych do kształtu i wymagań stadionu. Każda konstrukcja wymaga oddzielnego projektu i przeprowadzenia serii symulacji komputerowych.

mat. prasowe

 Realizacja na gdańskim stadionie jest pierwszą z serii trzech instalacji nagłośnienia, które na polskich obiektach EURO 2012 przeprowadza firma ESS Audio.

 – Wszystkie pomiary oraz wyśrubowane testy potwierdziły, że gdańska PGE Arena dysponuje jednym z najlepszych systemów nagłośnienia w Europie. Ten stadion po prostu pięknie brzmi. Łączna moc wszystkich głośników sięgająca 195 000 Wat może być porównywalna z siłą wybuchającego wulkanu  – powiedział Witold Karalow, przedstawiciel ESS Audio.

 Do dyspozycji widzów PGE Areny będzie system 308 głośników o łącznej mocy 195 000 Wat. Wśród nich są 72 kolumny podwieszone pod dachem stadionu, każda o mocy 1200 Wat. Zostały one zgrupowane w 24 grona po 3 głośniki. Kolumny zapewniają równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku po całym stadionie począwszy od najniższych, a kończąc na najwyższych rzędach siedzeń. Jednocześnie dzięki dostosowaniu ich koloru do barwy konstrukcji dachu są niemal niezauważalne dla widzów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.