fot. Marian Kluczyński - Marynarka Wojenna RP

Od poniedziałku trwają na Bałtyku ćwiczenia Marynarki Wojennej pod kryptonimem REKIN 2011. Ich głównym założeniem jest przećwiczenie obronnej operacji na morzu, która ma na celu niedopuszczenie do blokady morskiej państwa w sytuacji narastającego zagrożenia.

Trwające od poniedziałku ćwiczenia jednostek Marynarki Wojennej oparte zostały na następującym scenariuszu: Gwałtowny wzrost cen surowców, w tym przede wszystkim paliw, a także cen towarów dostarczanych drogą morską, zarówno tych codziennego użytku, jak i istotnych dla produkcji przemysłowej – to jedynie wybrane konsekwencje blokady państwa od strony morza. Tylko w przypadku polskich podmiotów gospodarki morskiej oznaczałoby to dzienną stratę w ich przychodzie na poziomie około 60 milionów złotych. W oparciu o tą sytuację niezbędne jest utrzymanie panowania na morzu i zapobieżenie blokady portów. Chodzi także o zabezpieczenie morskich szlaków komunikacyjnych i ochronę transportowców.

 

fot. Marian Kluczyński - Marynarka Wojenna RP

Na takim właśnie tle liczne jednostki Marynarki Wojennej ćwiczą prowadzenie akcji obronnej przy współpracy z jednostkami Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych. Na lądzie zadania wykonywać będą 8 i 9 Dywizjon Przeciwlotniczy oraz 8 i 43 Batalion Saperów. Ćwiczyć będą obsady stanowisk dowodzenia, punkty obserwacji technicznej, jednostki logistyczne i zaopatrzenia.

W ramach prowadzenia operacji obronnej jednostki przećwiczą osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza, wody oraz przed atakami okrętów podwodnych. Okręty wykonają strzelania artyleryjskie i torpedowe oraz strzelania rakietowe do celów powietrznych. Prowadzone będą trałowania, operacje poszukiwania i niszczenia min, obrona przed bronią masowego rażenia, rozpoznanie, a także akcje ratownicze oraz uzupełnianie zapasów na morzu. Ważną częścią manewrów będzie załadunek i wyładunek sprzętu wojskowego z nieprzygotowanego brzegu, bez konieczności wchodzenia do portu, a następnie przeprowadzenie transportowców przez zagrody i pola minowe. Lotnictwo Marynarki Wojennej przećwiczy zwalczanie okrętów podwodnych, rozpoznanie i wskazywanie celów oraz akcje ratownicze i zadania transportowe. Jednostki brzegowe wykonywać będą zadania związane m.in. z obroną portów, obroną przeciwchemiczną, zabezpieczeniem inżynieryjnym oraz logistycznym.

Trwające do piątku ćwiczenia REKIN 2011 są głównym, krajowym ćwiczeniem Marynarki Wojennej. Podobne zadania realizowane są w ramach współpracy międzynarodowej NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Galeria

fot. Marian Kluczyński – Marynarka Wojenna RP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.