fot. sxc.hu

Mimo, że zdawanie poniedziałkowego egzaminu z języka kaszubskiego zadeklarowało 18 osób, do jego pisania na Pomorzu przystąpiło zaledwie 13 maturzystów. Byli to uczniowie szkół w Brusach, Kartuzach, Żukowie, Gdańsku i Strzepczu. Egzamin pisali także pasjonaci z Krakowa, Bytomia i Poznania.

Na początku roku szkolnego deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego w naszym regionie złożyło 18 uczniów. 7 z nich miało zdawać maturę na poziomie podstawowym, 6 na poziomie rozszerzonym i 5 osób miało przystąpić do egzaminu ustnego. Niemniej mimo początkowych deklaracji Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku liczyła się z tym, że faktyczna liczba piszących będzie niższa, co potwierdziła wczorajsza frekwencja.

fot. sxc.hu

Do poniedziałkowej, pisemnej matury z języka kaszubskiego na całym Pomorzu przystąpiło 13 uczniów. Na odbywający się w zeszłym tygodniu egzamin ustny z tego języka przyszło zdeklarowanych 5 osób.

W kończącym się właśnie roku szkolnym w szkołach podstawowych i gimnazjach języka kaszubskiego uczyło się około 9,5 tys. uczniów. W szkołach średnich było to ok. 300 uczniów. Znaczna większość z nich rezygnuje jednak z możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka. Co ciekawe do egzaminu takiego przystępują także pasjonaci języka kaszubskiego. W tym roku były to trzy osoby – z Krakowa, Bytomia i Poznania.

Nauka języka kaszubskiego w szkołach formalnie możliwa jest od 2001 roku. Od 2005 roku wprowadzona została możliwość zdawania egzaminu maturalnego w tym języku m.in. dzięki uznaniu kaszubskiego za europejski język regionalny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.