fot. gk

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku i czas wypoczynku we własnym ogrodzie po długiej zimowej przerwie. Jednak zanim nasz ogród będzie prawdziwym miejscem relaksu, czeka nas dużo pracy.

Połowa maja to najlepszy moment na sadzenie w naszych ogrodach roślin ozdobnych. Pelargonie, szałwia, niecierpki, a także rośliny wieloletnie, jak dalie, mieczyki czy begonie oraz szybko rosnące bratki, nagietki, aksamitki, czy maciejka mają olbrzymi wpływ na charakter i wygląd ogrodu na najbliższe miesiące.

fot. gk

Przed siewem musimy się nastawić na pracę związaną z przygotowaniem gruntu. Konieczne będzie przekopanie i nawożenie ziemi. Nowe rośliny wymagają starannego podlewania, szczególnie w pierwszym okresie.

W maju powinniśmy zadbać o rośliny balkonowe. Przy zakupie nowych roślin sprawdźmy czy nie mają śladów porażenia przez choroby. Tylko zdrowe rośliny będą ozdobą naszych balkonów nawet do późnej jesieni.

Od maja rozpoczynamy również regularne koszenie trawnika i pierwsze cięcie żywopłotu. Trawnik kosimy przynajmniej raz w tygodniu na wysokość nie niższą niż 3,5 cm. Optymalna wysokość trawy wynosi 4-5 cm. Raz w tygodniu zasilamy trawnik nawozem dla trawników, a podczas suszy, podlewamy. W drugiej połowie maja przycinamy bukszpany i ligustr. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków. Przekwitnięte kwiatostany wrzośców skracamy do 2/3 ich długości. Przycinamy przekwitnięte krzewy forsycji, migdałka, tawuły i pigwowca. Najstarsze pędy usuwamy u samej nasady, a pozostałe skracamy o 1/3 ich długości.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=FaW9y6ljT4U]

Kolejnym zadaniem ogrodnika są opryski drzew owocowych i przycięcie ich starych pędów. Zwróćmy uwagę na właściwy dobór środków: stosujmy te, które nie zwalczają owadów pożytecznych.

Regeneracji wymagają także nasze meble ogrodowe. Materiały do odnawiania mebli drewnianych powinny charakteryzować się dobrą odpornością mechaniczną na ścieranie, zarysowania i uderzenia. Pamiętajmy, by wybierać preparaty dobrze chroniące przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, a w szczególności przed wilgocią i promieniami UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.