moj-ogrodnik.pl

Śnieg już całkowicie zginął, dni coraz dłuższe, a za oknem słychać świergot ptaków. Bez wątpienia zbliża się wiosna. Przydomowe ogródki i ogrody działkowe już niebawem będą wymagały uprzątnięcia. Aby ten coroczny obowiązek stał się przyjemnością, wystarczy dobry plan i przemyślana organizacja pracy.

W pierwsze wiosenne dni warto korzystać z dobrej aury i słonecznej pogody. Planując pracę w ogrodzie zacznijmy od przeglądu naszych ogrodowych narzędzi i akcesoriów. Musimy sprawdzić czy na pewno wszystkie nadają się do użytku i czy być może nie musimy coś naprawić lub dokupić.

moj-ogrodnik.pl

Podstawowym zajęciem w wiosennym ogrodzie jest grabienie liści z trawników i innych miejsc gdzie zostały one nawiane wraz z różnymi odpadkami.  Po zebraniu ich na sterty należy wynieść w specjalnie przeznaczone na ten cel miejsce. Niezastąpione okazują się tu pojemniki i plastikowe worki, które ułatwiają pracę i zapobiegają gubieniu niepotrzebnych odpadów.

Ważnym wiosennym zajęciem jest także przycinanie drzew i krzewów. Końcówka marca jest doskonałym momentem na pielęgnację. Wycinanie starych pędów, pozbywanie się uschniętych elementów i wycinanie uszkodzonych koron pozwoli na wypuszczanie przez te rośliny młodych, zdrowych gałęzi. Warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie drzewa nie rosły zbyt gęsto i aby nie krzyżowały się ich gałęzie. Można również pomyśleć o kształtowaniu koron.

W naszym ogrodzie musimy uporządkować również rabaty. Czas na rozgarnięcie torfu i kory, usunięcie słomy i gałęzi. Oczyśćmy także byliny i przekwitłe kwiatostany.

fot. GK

Zadbajmy o konserwację takich elementów jak nawierzchnie i meble ogrodowe. Te z tworzywa sztucznego czyścimy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia łatwo usuniemy wodą pod ciśnieniem.

Wiosenne porządki nie są tylko obowiązkiem, ale także inwestycją. Dbając o ogród wczesną wiosną możemy być pewni, że zaprocentuje to w trakcie pozostałych pór roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.