fot. archiwum

Podczas prac remontowych na ul. Grodzkiej w Słupsku odkryto ślady legendarnej bramy miejskiej. Średniowieczną budowlę zburzono w XIX w. Od piątku znalezisko badają  archeolodzy.

fot. archiwum

Brama Holsztyńska zwana przez Niemców Holsten Tor została wzniesiona pod koniec XIV wieku. Pruscy urzędnicy nakazali jej rozbiórkę  w 1867 roku, bo podobno stanowiła przeszkodę dla ruchu miejskiego.   Brama była zbudowana z czerwonej cegły i była podobna do słupskiej Bramy Młyńskiej. To jedyna miejska brama, która nie zachowała się, ale Jej wizerunek można zobaczyć na słynnej mapie Lubinusa z XVII w.

fot. gk: Po prawej stronie ryciny widać Bramę Holstenów

W trakcie prac przy remoncie nawierzchni ulicy robotnicy trafili na fragmenty budynku, które mogą być pozostałościami po tej budowli. W piątek ruszą tu prace archeologiczne. – Trudno powiedzieć, czy coś tam znajdziemy. Brama została rozebrana dawno temu. Nie mamy gwarancji, że coś tam będzie. Jednak jest okazja do przebadania tego fragmentu miasta – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz ze słupskiej delegatury Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków.

 

2 KOMENTARZE

  1. Tak se czytam i zastanawiam się. Jak mogli znaleźć bramę Holsztyńską w miejscu Bramy Kowalskiej? Brama Holsztynów była na trakcie do Ustki. Wylotowa do rzeki była bramą kowalską. Niby skąd jest nazwa ulicy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.