fot. zagle.com

Samotny rejs dookoła świata polskiego kapitana. W sobotę z Sopotu w taką wyprawę wyruszył Tomasz Cichocki (53 l.) z Olsztyna, który dodatkowo planuje wykonać to w rekordowym czasie. Do przepłynięcia ma blisko 24 tys. mil morskich.

fot. zagle.com

W miniony weekend rozpoczął się samotny rejs dookoła świata, w który z Sopotu wybrał się polski kapitan Tomasz Cichocki. Pierwszy etap podróży wiedzie do Francji, gdyż na tym odcinku kapitan wraz z towarzyszącą mu załogą testuje jacht, którym już samotnie w lipcu wyruszy z portu Brescie.

Trasa rejsu to blisko 24 tys. mil morskich. Założeniem jest pokonanie tego dystansu samotnie, w mniej niż 300 dni, a na dodatek bez zawijania do portów. Tylko wtedy uda się pobić rekord świata, który jest głównym celem żeglarza.

Tomasz Cichocki w swoją samotną podróż wybierze się Jachtem Polska Miedź, który ma prawie 12 m długości i 4 m szerokości. Powierzchnia jego żagli to 78,1 m kw.

TRASA REJSU: start z Brestu (Francja), ocean Atlantycki – trasa na południe, minięcie przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski – trasa na wschód, minięcie przylądka Leeuwin, Ocean Spokojny – trasa na wschód i południowy wschód, opłynięcie przylądka Horn, Ocean Atlantycki – trasa na północ. Zakończenie rejsu – port Brest.

 

fot. magazynwiatr.pl

Dotychczasowy rekord świata w samotnym opłynięciu kuli ziemskiej należy do Anglika Chay Blyth, któremu udało się dokonać tego w 293 dni. Wyczyn taki na swoim koncie mają także dwaj Polacy – kapitan Henryk Jaskuła (1980 r., 344 dni) i kapitan Tomasz Lewandowski (2007 r., 392 dni).