fot. gk

Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w pomorskich lasach. Wilgotność ściółki nie przekracza 13%. Nie ma zakazu wstępu, ale podczas spacerów należy być bardzo ostrożnym.

Wysokie temperatury w ostatnich dniach sprawiły, że w pomorskich lasach jest bardzo sucho. Wilgotność ściółki nie przekracza 13%, dlatego też na Pomorzu od 18 kwietnia obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż każda iskra może doprowadzić do katastrofalnych w skutkach pożarów.

fot. gk

Duże zagrożenie pożarowe jest dość charakterystycznym zjawiskiem po zimie. Ściółka leśna jest wysuszona. Na ziemi leży dużo suchych liści i traw, które płoną w zastraszającym tempie. Sytuacja poprawi się wraz z nadejściem deszczy.

Zagrożenie pożarowe obowiązuje nie tylko na Pomorzu ale także m.in. na Śląsku, Opolszczyźnie, a także w województwach, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W nadleśnictwach Staszów (Świętokrzyskie), Herby i Kłobuck (Śląskie) oraz Żmigród i Wołów (Dolnośląskie) wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Za palenie ognisk i rozpalanie grilla w pobliżu terenów zalesionych grozi mandat do 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.