W USA trwają protesty przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego. / fot. Reuters

Gaz łupkowy, którego ogromne pokłady znajdują się na Pomorzu, może być bardziej szkodliwy dla naszego klimatu niż węgiel – dowiadujemy się z najnowszych badań amerykańskich naukowców.

Badacze z Uniwersytetu Cornell w Ithaca (USA)  uważają, że metoda wydobycia gazu łupkowego tzw. szczelinowanie, przyczynia się do znacznego uwalniania metanu. Co sprawia, że gaz łupkowy ma zdecydowanie większy wpływ na klimat niż konwencjonalny gaz, czy nawet węgiel. Metan jest o wiele bardziej szkodliwym gazem cieplarnianym niż CO2, wydzielany podczas spalania węgla.

W USA trwają protesty przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego. / fot. Reuters

– Użyliśmy najlepszych dostępnych danych i wynika z nich jednoznacznie, że wydobywanie gazu z łupków powoduje globalne ocieplenie nawet bardziej niż węgiel – powiedział w rozmowie z BBC News Robert Howarth, jeden z zaangażowanych w badania naukowców.

Wkrótce opublikowany zostanie raport z dokładną analizą wpływu gazu łupkowego na środowisko.

Kolejne napływające ze świata doniesienia o szkodliwości tej technologii energetycznej negatywnie wpływają na nastroje mieszkańców naszego regionu. Korporacje, które wydały miliony na koncesje umożliwiające poszukiwania i wydobywanie gazu, muszą teraz mocno się natrudzić, aby przekonać opinię publiczną, że ich działania nie stwarzają zagrożenia.

1 KOMENTARZ

  1. Odnoszę wrażenie że „przyjaciele” zza oceanu coraz bardziej ingerują w sprawy które mają bardzo wielki wpływ na naszą gospodarkę i nie tylko. Jeszcze nie dawno pani Clinton ganiła nas na forum międzynarodowym za to że nie rozliczyliśmy się z majątku utraconego przez osoby narodowości żydowskiej , by w niedługim czasie zarzucać Polsce łamanie praw człowieka ,korupcje i wiele innych spraw. Spowodowali napięcie w i tak trudnych stosunkach Polsko-Rosyjskich obiecanką jakiejś bzdurnej „tarczy antyrakietowej” .Wciągnęli nas w dwie wojny które prócz łez i bólu rodzin poległych tam ludzi nie dały nam nic, a wręcz kpili z naszych żołnierzy na łamach prasy amerykańskiej oraz proponując nam atrapy systemu PATRIOT . Teraz próbują obrzydzić gaz łupkowy choć sami taki wydobywają od kilku lat. Nasz region najbardziej odczuwa tą „przyjaźń” zablokowane lotnisko pod Słupskiem , a teraz próba blokowania inwestycji mogącą w niebywały sposób wpłynąć na rozwój regionu oraz zabezpieczenie źródeł gazu dla całego kraju na wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.