fot. DB

Mężczyzna oskarżony o podpalenie zabytkowego pałacu w Karżniczce, chce samoukarania. Przed słupskim Sądem Rejonowym miał rozpocząć się proces o podpalenie unikatowego obiektu. Nie odczytano jednak aktu oskarżenia.

fot. DB: Pałac po pożarze

To był jeden z najgłośniejszych pożarów ostatnich lat w powiecie słupskim. XVIII-wieczny pałac Puttkamerów spłonął w nocy z 3 na 4 listopada 2009 roku. Zdaniem prokuratury ogień podłożono na strychu zabytkowego obiektu. Zarzuty postawiono 54-letniemu Bogdanowi Ch., zatrudnionemu na stanowisku referenta w firmy Nex-Bud, która kupiła pałac.

Według prokuratury, oskarżony działał umyślnie, a straty wyniosły ponad 2 mln zł. Sprawcy grozi do 10 lat więzienia oraz nawiązka na cel społeczny związany z ochroną zabytków w wysokości nawet 30-krotnego minimalnego wynagrodzenia. Bogdan Ch. Odpowiada z wolnej stopy – ma dozór policyjny i wpłacił 30 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Nie przyznał się do umyślnego podpalenia i twierdzi, że doszło do niego przypadkiem, choć eksperci stwierdzili użycia łatwopalnego płynu.

Sprawca złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze – zaproponował półtora roku w zawieszeniu na cztery lata, siedem tysięcy grzywny oraz osiem tysięcy złotych nawiązki. Jednak na rozprawie nie odczytano aktu oskarżenia, ponieważ sąd uznał, że w tej sprawie jako pokrzywdzonego należy także uznać i powiadomić o rozprawie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kolejną rozprawę zaplanowano w maju.

fot. Piotr Majchrzak: Dawny wygląd zabytku

Pałac w Karżniczce zbudowany został  przez rodzinę Puttkamerów  w XVIII wieku jako zamek wodny.  Ten unikatowy obiekt usytuowany jest on na wyspie, w rozlewisku rzeki Charstnicy. Wyspa ma czworoboczny kształt, z trzech stron otoczona jest sztucznie powstałą fosą, z czwartej, południowej – jeziorem.  W 1910 roku posiadłość odwiedziła cesarzowa i królowa Augusta Victoria , która odsłoniła obelisk poświęcony walkom w czasie wojny napoleońskiej w Mianowicach. W 1939 roku latem odbyło się tutaj ostatnie przed upadkiem spotkanie pomorskiego rodu Puttkamerów.

W 1945 r. Puttkamerowie bezpowrotnie utracili swe majątki na Pomorzu i Kaszubach. Według historyków nazwisko Puttkamer  wywodzi się od nazwiska lub funkcji „Podkomorzy”. Wiele źródeł wskazuje na to, że Puttkamerowie należeli do kaszubskiej szlachty i ulegli germanizacji dopiero w XVII w.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.