fot. gk

Największa bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg i znajduje się w muzeum w Berlinie.  Znalazł ją mieszkaniec Jastarni w 1932 roku. Każdy ma jednak szansę pobić ten rekord – właśnie rozpoczął się jesienny sezon poszukiwania jantaru.

Jantar, amber, elektrum, czyli bursztyn – to kopalna żywica drzew iglastych, która tworzy nieregularne bryłki.  Znanych jest około 60 odmian (gatunków). Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich (416-360 mln lat temu) , zaś najmłodsze mają około 40 mln lat.  Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego „Bernstein” (kamień, który się pali). Słowiańska nazwa „jantar” została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar – żywica morska.   Największa bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg.  i obecnie znajduje się w muzeum w Berlinie.  Znalazł ją mieszkaniec Jastarni w 1932 roku.

fot. gk

W Polsce największe złoża bursztynu występują w okolicach Gdańska, dlatego też, miasto to jest stolicą polskiego bursztynnictwa. Na naszym wybrzeżu bursztyn najczęściej można spotkać w okresie od kwietnia do grudnia, a najlepiej wybrać się na plażę po wiosennym sztormie lub zimowej burzy.  Wówczas ukryte na dnie Bałtyku kamienie podrywają się do góry i unoszone przez fale docierają do plaży.

fot. gk

Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe, a ich przejrzystość zależy od zawartości drobnych pęcherzyków powietrza. Bryłki bursztynu zawierają niekiedy pochodzące z okresu kredy i trzeciorzędu szczątki zwierząt lub roślin, tzw. inkluzje. Bursztynem handlowano w całej starożytnej Europie, wielkim powodzeniem cieszył się w Cesarstwie Rzymskim, a wyprawy po niego nierzadko wiodły z dalekiego południa do wybrzeży  naszego morza. Najbardziej znanym dziełem wykonanym z tego kruszcu jest Bursztynowa Komnata, która zaginęła bez wieści podczas II wojny światowej.

Obecnie bursztyn powszechnie jest używany do produkcji biżuterii, jednak ostatnio popularne są także  nalewki z bursztynu, mające właściwości lecznicze i ochronne dla ludzkiego organizmu. Bursztyn emituje bowiem ujemne jony, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Niegdyś wierzono w jego magiczne i lecznicze właściwości, zapewniające zdrowie i pomyślność.

fot. gk

Przepis na nalewkę: bursztyn rozkruszamy w moździerzu – 5 gram i zalewamy 96 procentowym spirytusem – 1/2 litra. Przechowujemy w ciepłym miejscu, wstrząsając co jakiś czas. Do użytku po dwóch tygodniach. Powinno się pić codziennie herbatę z trzema kroplami nalewki bursztynowej, która przeciwdziała przeziębieniom. Z kolei nacieranie piersi i pleców nalewką obniża temperaturę ciała.  Bursztyn łagodzi arytmię serca,   bóle głowy i dolegliwości krążeniowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.