Rzecz o sianowskiej Drodze Krzyżowej

13 stycznia 2018r. | Drukuj

Schyłek 2017 roku przyniósł nam cenną publikację książkową autorstwa Edmunda Zielińskiego, znakomitego artystę, wieloletniego prezesa Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej tytuł to „Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia Sianowo + Hopowo + Bytonia”.

mat. prasowe

Publikacja jest zapisem powstania i działań wokół trzech miejsc pasyjnych, które wrosły w pejzaż religijny Kaszub i Kociewia. Zdecydowanie najbardziej znane z nich to Sianowo ze słynnym sanktuarium Królowej Kaszub. Opis powstania Drogi Krzyżowej zajmuje niemal połowę książki. Z tych trzech miejsc ta Droga powstała najwcześniej, bo na początku XX wieku. Autor publikacji zaprojektował płaskorzeźby, a wykonali je znani rzeźbiarze Kaszub i Kociewia. Idea była taka, by byli to ci sami artyści, którzy współtworzyli ołtarz papieski w Sopocie. Myśl ta w pełni się udała.

We wstępie syn autora książki wyjaśnia cel jej powstania, pisząc: Stanowi bowiem z jednej strony sprawozdanie kronikarza prac, a z drugiej – zapis obserwacji i refleksji ich współwykonawcy, a z jeszcze innej – wyraz głębokiej wiary Autora i moderatora. To wiara religijna i twórcza zarazem – wiara, która w dziele budowania kaszubskich i kociewskich Dróg pomagała pielęgnować rodzące się pomysły, przezwyciężać trudności w ich propagowaniu, splatać ludzkie serca i dłonie w pracy dla wspólnego dobra. I to jest wiara, której owocem jest również niniejsza książka. Niech więc i ona znajdzie swoje miejsce w sercach i domach czytelników. I niech przypomina o znaku krzyża.

Jak cenne są tego rodzaju opisy odczuwamy co chwilę, zwłaszcza gdy odchodzą świadkowie i współtwórcy dzieł. W przypadku sianowskiej Drogi Krzyżowej jako pierwszy zmarł Henryk Dejk z Borkowa – twórca pierwszej płaskorzeźby, zaś tuż po ukazaniu się książki (trzymał ją w rękach) odszedł Jerzy Walkusz z Hopowa. Wcześniej zmarli Jerzy Kamiński z Barłożna i Henryk Lepak z Bytowa.

Już sama lektura powstawania dzieła zdradza jak ważne i znaczące było to przedsięwzięcie i jak dużo osób było w nie zaangażowanych. Trzeba było wykazać się dużym zmysłem dyplomatycznym, by pogodzić wszystkie środowiska, zwłaszcza, że Kuria w Pelplinie miała nieco inne wyobrażenie o charakterze dzieła. Ostatecznie udało się stworzyć Drogę na miarę tego miejsca. Zajęło to z górą trzy lata.  Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 5 marca 2004 r. wraz z inauguracją celebracji Kaszubskich Dróg Krzyżowych. W tym roku odbędzie się ona już po raz XV jubileuszowy w dniu 16 marca o godz. 17. (jd)


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze