Studenci uczą się od urzędników

13 października 2016r. | Drukuj

Studenci Politechniki Gdańskiej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska wizytowali jeden z najciekawszych zbiorników retencyjnych w Sopocie – staw Okrzei. Celem wizyty była prezentacja rozwiązań inżynierskich kanalizacji deszczowej w kurorcie.

jb20161014_002

Wykład prowadzony był przez 2 pracowników sopockiego ZDiZ: Kazimierza Wojtkiewicza (kierownika działu deszczówki) oraz Dagmarę Kania-Płochacką. Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszej przybliżono studentom ukształtowanie terenu Sopotu oraz konsekwencje które z tego wynikają. W drugiej zaprezentowano strukturę potoków i cieków podziemnych, rozwiązania techniczne inwestycji, które z wykorzystaniem środków unijnych przeprowadzono w Sopocie.

W zajęciach terenowych wzięło udział 80 studentów, przyszłych inżynierów inżynierii środowiska. – „Mamy nadzieję, że studenci w przyszłości czerpać będą z dobrych sopockich praktyk. Sopocka innowacja polegająca na łączeniu funkcji, tak aby zbiornik retencyjny mógł być jednocześnie przestrzenią publiczną np. parkiem lub parkingiem, zyskał również uznanie przyszłych inżynierów” – mówił podczas spotkania Wiceprezydent Miasta Sopotu Marcin Skwierawski.

Zbiornik jest niezwykły: na jego dnie znajduje się meandrujący strumyk obsadzony zielenią (trawami, trzcinami oraz niezapominajkami). Obok strumienia ustawiono wyposażenie rekreacyjne wykończone w drewnie – ławki, kładki i siedziska oraz stół Leonarda (jest to fontanna pozioma jednodyszowa, woda wypływając ze ściany zbiornika rozlewa się w pośrednim korycie zanim dołączy do strumienia). Do zbiornika prowadzą schody oraz pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Zbiornik z jednej strony graniczy z ogródkami działkowymi i nowym budownictwem, natomiast z drugiej strony znajduje się teren przeznaczony jako rezerwa pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe.

Zbiornik w razie ulewnego deszczu może zostać wypełniony częściowo lub całkowicie wodą deszczową (zalewając znajdujące się wewnątrz wyposażenie). Jest w stanie pomieścić 1 325 m3 wody co znaczne zwiększa bezpieczeństwo tej części Sopotu. Całkowita wysokość zbiornika to 2,5m. Całkowity koszt inwestycji to około 9 milionów złotych.


Opublikowano w: TechnologieTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze