Studenci Politechniki Gdańskiej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska wizytowali jeden z najciekawszych zbiorników retencyjnych w Sopocie – staw Okrzei. Celem wizyty była prezentacja rozwiązań inżynierskich kanalizacji deszczowej w kurorcie.

jb20161014_002

Wykład prowadzony był przez 2 pracowników sopockiego ZDiZ: Kazimierza Wojtkiewicza (kierownika działu deszczówki) oraz Dagmarę Kania-Płochacką. Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszej przybliżono studentom ukształtowanie terenu Sopotu oraz konsekwencje które z tego wynikają. W drugiej zaprezentowano strukturę potoków i cieków podziemnych, rozwiązania techniczne inwestycji, które z wykorzystaniem środków unijnych przeprowadzono w Sopocie.

W zajęciach terenowych wzięło udział 80 studentów, przyszłych inżynierów inżynierii środowiska. – „Mamy nadzieję, że studenci w przyszłości czerpać będą z dobrych sopockich praktyk. Sopocka innowacja polegająca na łączeniu funkcji, tak aby zbiornik retencyjny mógł być jednocześnie przestrzenią publiczną np. parkiem lub parkingiem, zyskał również uznanie przyszłych inżynierów” – mówił podczas spotkania Wiceprezydent Miasta Sopotu Marcin Skwierawski.

Zbiornik jest niezwykły: na jego dnie znajduje się meandrujący strumyk obsadzony zielenią (trawami, trzcinami oraz niezapominajkami). Obok strumienia ustawiono wyposażenie rekreacyjne wykończone w drewnie – ławki, kładki i siedziska oraz stół Leonarda (jest to fontanna pozioma jednodyszowa, woda wypływając ze ściany zbiornika rozlewa się w pośrednim korycie zanim dołączy do strumienia). Do zbiornika prowadzą schody oraz pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Zbiornik z jednej strony graniczy z ogródkami działkowymi i nowym budownictwem, natomiast z drugiej strony znajduje się teren przeznaczony jako rezerwa pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe.

Zbiornik w razie ulewnego deszczu może zostać wypełniony częściowo lub całkowicie wodą deszczową (zalewając znajdujące się wewnątrz wyposażenie). Jest w stanie pomieścić 1 325 m3 wody co znaczne zwiększa bezpieczeństwo tej części Sopotu. Całkowita wysokość zbiornika to 2,5m. Całkowity koszt inwestycji to około 9 milionów złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.