Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

24 października 2014r. | Drukuj

W najbliższy weekend pośpimy dłużej. Dlaczego? Wszystko to za sprawą zmiany czasu z letniego na zimowy. Nie zapomnij przestawić zegarka!

fot. archiwum

fot. archiwum

W Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca, natomiast zmiana czasu z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33).

W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Zyskamy więc dodatkową godzinę snu. Ale po co w ogóle zmieniamy czas? Jest to podyktowane bardziej efektywnym wykorzystaniem światła słonecznego. Wiąże się to oczywiście z szukaniem oszczędności. Jednak oszczędzanie w tym przypadku budzi wiele wątpliwości. Na przykład więcej światła wieczorem oznacza mniejsze zużycie energii spożytkowanej na oświetlenie. Z drugiej strony rano zwiększa się zapotrzebowanie energii m.in. na klimatyzację czy ogrzewanie. Możemy więc znaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki przesuwania wskazówek zegara.

Zmiany czasu mają również wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nasz organizm ma 24-godzinny cykl funkcjonowania więc dodatkowa godzina snu lub „jej zabranie”, jak w przypadku zmiany na czas letni, może skutkować rozdrażnieniem, brakiem energii, sennością i innymi negatywnymi objawami. Przystosowanie do nowej sytuacji może potrwać nawet kilka dni. Każdy organizm przystosowuje się indywidualnie.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz