Dzień Kaszubski w Słupsku

29 kwietnia 2014r. | Drukuj

Dzień Kaszubski odbył się w słupskiej szkole podstawowej numer 2. Dzieci miały warsztaty hafciarskie i kulinarne, były też wystawy kaszubskiej literatury, eksponatów z Muzeum Zachodniokaszubskiego z Bytowa i rękodzieła.

Podczas Dnia Kaszubskiego wystąpiły zespoły ludowe – między innymi z Lipnicy, Tuchomia, Lęborka i Słupska. Można było obejrzeć spektakle teatralne dotyczące Kaszub.

Fot. ziemia-slupska.pl

Fot. ziemia-slupska.pl

– Odwoływanie się do tożsamości kaszubskiej na Pomorzu nie jest nadużyciem. Jest to historycznie udokumentowane – powiedział w Radiu Koszalin Bałtyk Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Dzień Kaszubski był znakomitą okazją do poznania kaszubskiej kultury, ale też pretekstem do dyskusji o tożsamości, historii i tradycji Pomorzan.
– Ciągle brakuje monografii i opracowań pomorskich miast i miasteczek pokazujących historię tego regionu – mówił w czasie dnia kaszubskiego w Słupsku senator Kazimierz Kleina.
Panuje fałszywe przekonanie, że Pomorze było zawsze niemieckie, a to nie jest prawda dodaje senator Kleina.
Podczas dnia kaszubskiego w Słupsku dyskutowano nie tylko o tożsamości kulturowej, ale odbyły się także prezentacje zespołów muzycznych i literatury kaszubskiej.

Źródło: Radio Koszalin


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz