„Hantio” – monodram Jacka Zawadzkiego w Rondzie

01 kwietnia 2014r. | Drukuj

W sobotę 5 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy do Teatru Rondo na monodram Jacka Zawadzkiego „Hantio”. Przedstawienie skoncentrowane wokół problemu samotności powstało na podstawie tekstów Bohumila Hrabala, Reinera Marii Rilkego, Fernando Pesoa, Wieniedikta Jerofiejewa, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Johna Stuarda Milla.

Jacek Zawadzki w monodramie "Moskwa-Pietuszki" podczas festiwalu "Sam na scenie" 2013 w Słupsku / fot. E. Treszczyńska

Jacek Zawadzki w monodramie „Moskwa-Pietuszki” podczas festiwalu „Sam na scenie” 2013 w Słupsku / fot. E. Treszczyńska

Monodram „Hantio” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego z autorskim scenariuszem, muzyką i inscenizacją opiera się głównie o trzy teksty: „Zbyt głośną samotność” B. Hrabala, „Malte” R.M. Rilkego i „Księgę niepokoju” F. Passoa. Przedstawienie jest próbą ukazania wizerunku samotnika za pomocą sześciu monologów połączonych ze sobą jedną osią dramaturgiczną.

Bohater tej scenicznej narracji to wnikliwy obserwator, zadumany i przejęty światem. Myśl budzi go ale też przeraża. Samotność Hantio z opowiadania Hrabala jest niejako rdzeniem, kręgosłupem całej konstrukcji podmiotu, Malte Rilkego wnosi do niej baczną obserwację, a bohater „Księgi Niepokoju” – totalną samoświadomość. Wszystkie trzy postacie posiadają wiele, dosłownych i symbolicznych, punktów stycznych. Dla nich wszystkich pierwowzorem, archetypem jest Chrystus Frasobliwy – najbardziej zatroskany i najbardziej opuszczony z bohaterów.

Bilety: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy.

Jacek Zawadzki jest absolwentem Państwowego Studium Aktorskiego w Gdańsku (1984). Aktor Teatru Współczesnego (1984–1989) w Szczecinie, członek trupy teatralnej PUR z Londynu (1990–1991), aktor Teatru Kana w Szczecinie (1989–1997), gdzie zrealizował Moskwę–Pietuszki i Noc według Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego. W latach 1997–1999 mieszkał w Edynburgu i pracował dla European Art Foundation Richarda Demarco, był też członkiem grupy performerskiej The Elements i zrealizował film science fiction At the End of On-Line dla BBC 2. Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie (1999–2001). Podczas pobytu w USA (2001–2012) współpracował z University of Illinois w Chicago, prezentując Moskwę-Pietuszki i prowadząc warsztaty teatralne. Zrealizował pięć filmów krótkometrażowych z amerykańską reżyserką Rene Kerkman i współzałożył zespół bluesowo-rockowy Banana Street. Obecnie jako wolny strzelec współpracuje z Teatrem Kana (Szczecin), Teatrem Szwalnia (Łódź) i Teatrem Biuro Podróży (Poznań), Instytutem im. Jerzego Grotowskiego (Wrocław) oraz Inkubatorem Kultury (Szczecin), we współpracy z którym powstał monodram Hantio.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz