Wilki na dobre zadomowiły się na Kaszubach

18 grudnia 2013r. | Drukuj

Pracownicy Parku Narodowego Bory Tucholskie informują, że na ich terenie na dobre zadomowiła się wataha wilków. Wcześniej obserwowano te drapieżniki w okolicach Bytowa, Miastka i Białego Boru, a także Pruszcza Gdańskiego.

Fot. UM Pruszcz Gd.

Fot. UM Pruszcz Gd.

Zdaniem leśników mała wataha zadomowiła się tym razem w okolicach Brus w powiecie chojnickim. Wilki zapewne przywędrowały na Kaszuby z Pomorza Zachodniego, a wcześniej z południa Polski. Drapieżniki te występują przede wszystkim w województwach podkarpackim, małopolskim i podlaskim. Na co dzień wilki przemierzają setki kilometrów, więc ich obecność na Pomorzu nie powinna dziwić. Teraz jednak  osiedliły się na dobre na Kaszubach. Widywano je w okolicach Bytowa i Miastka, a teraz koło Brus.

– I bardzo dobrze, że wilki pojawiły się także u nas – powiedziała w Radiu Gdańsk Magdalena Kochanowska z Parku Narodowego Bory Tucholskie. – W ostatnich latach słyszymy od myśliwych, że jest za dużo jeleni w naszym terenie, że jest za dużo dzików. Od ludności słyszymy, że jest za dużo bobrów, a tym wszystkim żywi się wilk. Wilków nie należy się obawiać. Niebezpieczeństwo ze strony wilka jest dużo mniejsze niż na przykład ze strony lochy dzika, która ma młode – dodaje Magdalena Kochanowska.

Leśnicy ani rolnicy w powiecie chojnickim nie odnotowali na razie strat spowodowanych przez wilki. W okolicach Białego Boru w Zachodniopomorskiem  były jednak w ostatnich dwóch latach przypadki zagryzienia hodowanych tam danieli przez wilki.  


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz