Kaszubski Nobel w dziedzinie literatury powędrował do…

23 lipca 2013r. | Drukuj

Podczas XIV Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „COSTERINA 2013” album Fotografia chłopów pomorskich otrzymał główną nagrodę w Konkursie Literatury Pomorskiej (kategoria – album).

fot. S. Żabicki

fot. S. Żabicki

Tradycyjnie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina” odbywają się w połowie lipca na kościerskim rynku. Głównym organizatorem imprezy jest Biblioteka Miejska w Kościerzynie. Targi są doskonałą okazją do zapoznania się z bogatą ofertą wydawnictw regionalnych, dorobkiem indywidualnych twórców, a także do spotkania z autorami.

Pomysłodawcą organizacji targów jest prof. Tadeusz Linkner, który nadal aktywnie realizuje swój pomysł, będąc przewodniczącym komisji oceniającej publikacje zgłoszone do konkursu. W tym roku w komisji zasiadali również: prof. Jerzy Samp, prof. Edward Breza, mgr Grzegorz Schramke oraz mgr Bogumiła Cirocka.

Kulminacyjnym wydarzeniem każdej edycji jest wręczenie „Remusowej Kary” – nagrody w kategorii wydawnictw literatury kaszubskiej oraz nagród i wyróżnień w kategorii wydawnictw literatury pomorskiej. Zdobywca nagrody głównej w każdej kategorii otrzymuje replikę pomnika Remusa, który przedstawia bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i przygody Remusa”. Figura, wykonana przez trójmiejskiego artystę Tomasz Radziewicza w skali 1:1, ubarwia kościerski rynek od 2011 roku.

Album „Fotografia chłopów pomorskich” pod red. Danuty M. Sroki, ukazał się w listopadzie 2012 r. Jego powstanie poprzedził  dwuletni proces gromadzenia fotografii pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji rodzin pomorskich. W książce wykorzystano również materiały z archiwum fotoreportera Jana Maziejuka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Pommersches Landesmusum w Greifswaldzie.

Publikacja zawiera wybór 365 fotografii, z których najstarsza pochodzi z 1898 r., a najnowsza z 2012 r. Album podzielono na osiem rozdziałów poprzedzonych słowem wprowadzenia. Publikacja została wydana w dwóch językach: polskim i niemieckim. Do książki dołączono film dokumentalny pt. „Osadnicy”.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. Album nie powstałby bez wsparcia mieszkańców powiatu słupskiego, którzy dostarczyli fotografie.


Opublikowano w: Rodnô ZemiaSłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz