Witkacy wart setki tysięcy złotych trafił do muzeum w Słupsku

15 czerwca 2013r. | Drukuj

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciło się o bardzo cenny obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza. Portret kobiety jest niezwykły z kilku powodów, między innymi z tego, że obraz jest niedokończony. W słupskim muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja obrazów Witkacego.

fot. GK

fot. GK

Olejny obraz przedstawia portret Marii Zielińskiej. Dzieło powstało w 1914 roku w Zakopanem, podczas pobytu kobiety w sanatorium. Portret po raz pierwszy w historii prezentowany jest publicznie. Przez blisko sto lat obraz skrywany  był w prywatnej kolekcji.

– Obraz jest niezwykły bo pochodzi z początków artystycznej działalności Witkacego, kiedy jeszcze nie prowadził firmy portretowej. Poza tym jest to dzieło zupełnie nieznane. Tak więc możemy mówić o wielkim odkryciu – mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Portret jest niezwykły także z jeszcze jednego powodu. Witkacy obrazu nie dokończył.

fot. GK

fot. GK

– W dolnej części portretu widać jedynie zagruntowane duże białe fragmenty płótna z zaznaczonymi linami podziału obrazu. Te niedokończone fragmenty dziś jedynie podnoszą wartość obrazu ponieważ jest on przez to niezwykły. Dodatkowo, fachowcy mogą też poznać styl pracy Witkacego – tłumaczy Beata Zgodzińska, kustosz Muzeum.

Dzieło nigdy nie zostało dokończone prawdopodobnie z powodu śmierci kobiety, która ciężko chorowała na gruźlicę. Spadkobiercy obrazu zaproponowali kupno niezwykłego dzieła Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, które posiada w swojej kolekcji ponad 250 portretów Witkacego. Warty 320 tysięcy złotych obraz udało się kupić dzięki wsparciu ministerstwa kultury, marszałka województwa pomorskiego i prywatnych sponsorów.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz