Witkacy wart setki tysięcy złotych trafił do muzeum w Słupsku

15 czerwca 2013r. | Drukuj

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciło się o bardzo cenny obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza. Portret kobiety jest niezwykły z kilku powodów, między innymi z tego, że obraz jest niedokończony. W słupskim muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja obrazów Witkacego.

fot. GK

fot. GK

Olejny obraz przedstawia portret Marii Zielińskiej. Dzieło powstało w 1914 roku w Zakopanem, podczas pobytu kobiety w sanatorium. Portret po raz pierwszy w historii prezentowany jest publicznie. Przez blisko sto lat obraz skrywany  był w prywatnej kolekcji.

– Obraz jest niezwykły bo pochodzi z początków artystycznej działalności Witkacego, kiedy jeszcze nie prowadził firmy portretowej. Poza tym jest to dzieło zupełnie nieznane. Tak więc możemy mówić o wielkim odkryciu – mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Portret jest niezwykły także z jeszcze jednego powodu. Witkacy obrazu nie dokończył.

fot. GK

fot. GK

– W dolnej części portretu widać jedynie zagruntowane duże białe fragmenty płótna z zaznaczonymi linami podziału obrazu. Te niedokończone fragmenty dziś jedynie podnoszą wartość obrazu ponieważ jest on przez to niezwykły. Dodatkowo, fachowcy mogą też poznać styl pracy Witkacego – tłumaczy Beata Zgodzińska, kustosz Muzeum.

Dzieło nigdy nie zostało dokończone prawdopodobnie z powodu śmierci kobiety, która ciężko chorowała na gruźlicę. Spadkobiercy obrazu zaproponowali kupno niezwykłego dzieła Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, które posiada w swojej kolekcji ponad 250 portretów Witkacego. Warty 320 tysięcy złotych obraz udało się kupić dzięki wsparciu ministerstwa kultury, marszałka województwa pomorskiego i prywatnych sponsorów.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend
Pomorze skutecznie wykorzystało środki unijne: RPO na lata 2007 – 2013 rozliczone!

Najnowsze komentarze