Za oświetlenie obwodnicy Słupska będzie płacić gmina?

26 marca 2013r. | Drukuj

Gmina wiejska Słupsk, musi płacić za oświetlenie części obwodnicy Słupska, przebiegającej przez jej tereny. Tak wczoraj zadecydował Sąd Rejonowy w Słupsku i zasądził na rzecz GDDKiA zapłatę ponad 24 tys. złotych.

GDDiA

GDDiA

Spór przed sądem pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a gminą wiejską Słupsk, dotyczący opłaty za oświetlenie słupskiej obwodnicy ciągnie się od 2010 roku. Władze gminy raz wygrały proces w tej sprawie.  GDDiKA odwołała się od tego wyroku. W lipcu 2012 r. Sąd Okręgowy w Słupsku kierując się wytycznymi Sądu Najwyższego, do którego zwracał się z pytaniem prawnym w tej sprawie, uchylił korzystny dla gminy wyrok i skierował pozew do ponownego rozpoznania.Pod koniec listopada ruszył drugi proces, który zakończył się wczoraj.

Według poniedziałkowego wyroku gmina wiejska Słupsk ma zapłacić 24 396,48 zł na rzecz GDDKiA. Jest to wyrok nieprawomocny więc pozwany samorząd może się od niego odwołać. Jeśli wyrok się uprawomocni gmina może spodziewać się wniosków o zapłatę odsetek liczonych od maja 2011 r, czyli od dnia dnia sporządzonej przez samorząd na piśmie odmowy regulowania rachunków na oświetlenie drogi.

Korzystne dla GDDKiA orzeczenie sąd uzasadnił tym, że obwodnica Słupska jest wprawdzie drogą ekspresową, ale niepłatną i dlatego w sprawie nie znalazły zastosowania przepisy ustawy o drogach ekspresowych i krajowych, tylko prawo energetyczne, które mówi, że koszty oświetlenia drogi krajowej niepłatnej na swoim terenie powinna ponosić gmina, a nie Skarb Państwa.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Bożydar pisze:

    a To ciekawe, bo tiry muszą płacić via toll, czyli jednak jest płatna.

Dodaj komentarz