Grudzień 1970

17 grudnia 2010r. | Drukuj

W Gdyni o godz. 6 rano rozpoczęły się obchody 40 rocznicy masakry grudniowej, w których wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. – To nie było na marne – powiedział prezydent, a jego słowom towarzyszyły gwizdy i buczenie. W czwartek wieczorem prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

Fot. wikipedia: Manifestacje w Gdyni w 1970 r.

W piątek o świcie, w czterdziestą rocznicę tragedii grudniowej,  prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Grunia 1970 roku przy al. Solidarności w Gdyni. Tutaj 40 lat temu wojsko i milicja otworzyły ogień do gdyńskich robotników.

– Tutaj 40 lat temu władza, która sama siebie nazywała władzą ludową, w sposób najstraszniejszy skrzywdziła prostego człowieka. Stoimy w miejscu, gdzie  40 lat temu władza komunistyczna, która sama siebie nazywała władzą robotniczą, kazała strzelać do ludzi pracy – powiedział Bronisław Komorowski. prezydent RP.  Na początku przemówieniu prezydenta towarzyszyły gwizdy i buczenie. Zebranych przywołali do porządku związkowcy.

Ciąg dalszy uroczystości rocznicowych w Gdyni o godz. 16 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Armii Krajowej 46. Tam odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar. Po nabożeństwie, o godz. 17.30, rozpocznie się przemarsz uczestników przed drugi w mieście pomnik Ofiar Grudnia ’70, na al. Piłsudskiego. Mieszkańcy miasta, delegacje związkowców czy zakładów pracy przejdą z pocztami sztandarowymi ulicami 3 Maja, 10 Lutego i Świętojańską. Ulice te na czas przemarszu zostaną zamknięte.

Fot. wikipedia: Inscenizacja Grudzień 1970

W sobotę o godz. 13.30 przy stacji SKM Gdynia Stocznia, u zbiegu ulic Polskiej, Janka Wiśniewskiego i alei Solidarności, rozpocznie się inscenizacja historyczna „Grudzień ’70. Za chleb i wolność, i nową Polskę”.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz