Foki się mnożą. Wkrótce narodziny w fokarium

11 lutego 2013r. | Drukuj

W  helskim fokarium  przyjdą wkrótce na świat trzy foki szare. Naukowcy  ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny przeprowadzili u zwierząt badania ultrasonograficzne.

Fot. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG

Fot. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG

Naukowcy zapewniają, że u tych trzech fok szarych udało się potwierdzić ciążę. Zwierzęta te regularnie przechodzą szczegółowe badania, także usg. Wiadomo, że płody rozwijają się poprawnie. Unda Marina, Ewa i Ania urodzą na przełomie lutego i marca. Młode przez trzy tygodnie będą pod opieką matek, żywiąc się w tym czasie ich mlekiem, które zawiera aż 50 proc. tłuszczu. W tym czasie foki błyskawicznie przybierają na wadze.  Potem młode foki są oddzielane od matek i uczą się samodzielności. Wówczas zaczynają same polować na ryby. Wreszcie zostają wypuszczone na wolność, najczęściej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

– Co roku do Bałtyku trafia kilka fok z naszej stacji – mówi prof. Krzysztof Skóra szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. – Wszystko odbywa się w ramach projektu restytucji foki szarej na południowym Bałtyku. Dzięki młodym fokom, które przychodzą na świat w naszej placówce, badamy migrację tych ssaków.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz