Liczą bezdomnych. Akcję zorganizowano w całym kraju

09 lutego 2013r. | Drukuj

Przez całą noc pracownicy opieki społecznej, policjanci i strażnicy miejscy liczyli w całym kraju osoby bezdomne. Dokładna statystyka to pierwszy krok do rozwiązania problemu bezdomności, a także poznania jego skali – mówią zgodnie organizatorzy ogólnopolskiej akcji.

Fot. GK

Fot. GK

Tylko w Słupsku żyje około 200 bezdomnych. Ilu jest ich w całym kraju?  Odpowiedź na to pytanie przyniesie być może przeprowadzone we wszystkich miastach i gminach liczenie bezdomnych.

– Pracuję dorywczo gdzie się da. Pomagam działkowcom, naprawiam dachy i sprzątam. Jest nam ciężko żyć, ale jakoś musimy sobie dawać radę – mówi Sławomir Kwaśniewski, bezdomny.

– Celem akcji jest pomoc osobom bezdomnym. Najpierw musimy jednak poznać skalę problemu. Podawane szacunkowo liczby bezdomnych są tak różne, że należy je wreszcie zweryfikować. Według niektórych danych w Polsce żyje około 30 tysięcy bezdomnych. Te bardziej pesymistyczne podają szacunki wskazują na 300 tysięcy osób bezdomnych – mówi Adam Koszutowski, pracownik socjalny.

Pracownicy opieki społecznej, wolontariusze, policjanci i strażnicy miejscy, kilka tysięcy osób uczestniczyło w akcji liczenia bezdomnych. Ankieterzy odwiedzali ogrodowe altany, komórki,  dworce, noclegownie i schroniska.

– Pytamy ankietowanych bezdomnych o ich dane, zawód wykształcenie, rodzinę, ostatnie miejsce zameldowania i miejsce gdzie najczęściej przebywają – wyjaśnia Katarzyna Urwał ze Stowarzyszenia Horyzont.

– Bezdomni kojarzą się najczęściej z osobami z marginesu społecznego. Nie zawsze tak jednak jest. Często to osoby, które z powodu różnych problemów straciły dach nad głową. Wspólnie z pracownikami socjalnymi staramy się pokazać bezdomnym, gdzie mogą zgłosić się po pomoc – mówi podkom. Robert Czerwiński,  rzecznik prasowy policji w Słupsku.

Choć dzięki liczeniu i wymianie informacji uda się wreszcie poznać  prawdziwą liczbę bezdomnych, celem akcji jest przede wszystkim pomoc w wyjściu z bezdomności.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze