Chińczycy w Gdańsku. Szansa dla pomorskich studentów

12 grudnia 2012r. | Drukuj

Szansą dla przyszłych studentów Uniwersytetu Gdańskiego może okazać się podpisana umowa pomiędzy dwoma uczelniami. UG zawarł umowę o współpracy z Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie. Starają się o nią największe uczelnie w świecie.

fot. studenci z Harbinu, uroczystość zakończenia studiów/A. Bączkowski/UG

fot. studenci z Harbinu, uroczystość zakończenia studiów/A. Bączkowski/UG

Umowa jest jednym z efektów wizyty delegacji chińskiej z udziałem wiceministra edukacji ChRL Du Youbo na Uniwersytecie Gdańskim. – Uniwersytet Gdański z racji prowadzonych badań naukowych, współpracy w zakresie kształcenia i realizacji wielu projektów kulturalnych związanych z Chinami stał się  najważniejszym ośrodkiem badawczo-naukowym  w północnej Polsce. Na UG studiuje obecnie 72 studentów z Chin (w większości na kierunku International Business). UG prowadzi filologię polską dla chińskich studentów na Uniwersytecie w Harbinie, zaawansowane są starania UG o powołanie filologii polskiej na Szanghajskim Uniwersytecie Języków. Uniwersytet Gdański uzyskał także zapewnienie, że studenci polscy będę mogli odbywać praktyki na Szanghajskim Uniwersytecie Języków Obcych.

fot. Chińska delegacja z udziałem wiceministra edukacji ChRL Du Youbo/UG

fot. Chińska delegacja z udziałem wiceministra edukacji ChRL Du Youbo/UG

Trwają starania Uniwersytetu Gdańskiego o pozyskanie wsparcia lektorskiego i środków dydaktycznych dla nowo tworzonego na Wydziale Filologicznym UG kierunku – sinologia – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas spotkania władze UG przedstawiły gościom ofertę współpracy z chińskimi uczelniami, zwłaszcza ofertę studiów UG w języku angielskim, co podsumował Chin Du Youbo. – Zapowiada to wiele ciekawych polsko-chińskich projektów w przyszłości. Ponadto ramach umowy i osobistych kontaktów rozwija się współpraca z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych – powiedział.

Prof. Yi Lijun, z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, tłumaczka i badacz literatury polskiej,  otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Yi Lijun przetłumaczyła na język chiński najważniejsze dzieła literatury polskiej.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz