Zostań dawcą szpiku. Tym razem w Słupsku

21 listopada 2012r. | Drukuj

Dziś w słupskim szpitalu trwa Dzień Dawcy Szpiku. W godzinach 10.00-17.00 można oddać próbkę krwi do badania i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. 

fot. GK

Do akcji może przystąpić każda osoba w wieku od 18 do 50 lat. Warunkiem jest to, że jest ona zdrowa i jeszcze nie zarejestrowana w bazie dawców. Kryteriami dyskwalifikującymi osobę jako dawcę szpiku są zakażenie wirusem HIV, nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B i typu C, ciężka astma, epilepsja, gruźlica, ciężkie choroby serca, ciąża oraz łuszczyca.

Od potencjalnych dawców są pobierane cztery mililitry krwi. Wszystko odbywa się w budynku głównym szpitala w zespole poradni specjalistycznych dla dorosłych przy ulicy Hubalczyków w gabinecie nr 016 w godz. 10-17.

Aby oddać próbkę krwi nie trzeba być na czczo. Należy przyjść z dowodem osobistym a cała procedura trwa 10-15 minut. Oczywiście osoby pracujące i uczące się, które przyjdą na akcję w godzinach, w których mają inne obowiązki, otrzymają wypisane usprawiedliwienia od organizatorów akcji.

Udział w akcji zapowiedzieli m.in. pracownicy słupskiego starostwa powiatowego oraz koszykarze Energi Czarnych Słupsk Mateusz Kostrzewski i Oded Brandwein.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 120 tysięcy dawców. Jest to dość dużo jak na polskie warunki, ale w porównaniu z zestawieniami np. w Niemczech, gdzie dawców jest około 3 milionów wciąż wypadamy słabo.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz