Prezydent Sopotu przedstawił projekt budżetu miasta  na 2013 rok. Zakłada on m.in. szereg inwestycji, ograniczenie deficytu budżetowego, poziom zadłużenia miasta.

fot. UM w Sopocie/wikipedia – JANBUR

– Projekt budżetu miasta Sopotu na rok 2013 jest odpowiedzią na najważniejsze potrzeby mieszkańców Sopotu, wynikające zarówno z sytuacji demograficznej naszego miasta jak i z uwarunkowań ekonomicznych w skali regionu i całego kraju – mówi Magdalena Jachim Rzecznik prasowy Naczelnik Biura Prezydenta Urząd Miasta Sopotu. Budżet miasta na 2013 rok zaplanowano na poziomie 312.621.000 zł i będzie on niższy o 1,27 % wzrostu w stosunku do przewidywanego wykonania budżetu w 2012r.  Rok 2013 jest ostam rokiem okresu budżetowania Unii Europejskiej 2007 – 2013. Sopot pozyskał w tym okresie ponad 200 mln złotych, co stawia go w czołówce polskich miast.

W 2013 roku miasto chce zakończyć inwestycje takie jak Tristar, rozbudowa Centrum Ratownictwa Wodnego i kontynuować budowę ścieżek rowerowych oraz modernizację systemu odprowadzania wód opadowych.

– Chcemy kontynuować dobre praktyki i przygotować się do kolejnego okresu budżetowania 2014 – 2020. Stąd utrzymanie poziomu zadłużenia miasta na wysokości poniżej 53 proc. przy ustawowym progu 60 proc. oraz ograniczenie o 2/3 w stosunku do 2012 roku deficytu miasta. Miasto nie planuje zaciągania żadnych nowych kredytów. Ponadto poziom zadłużenia będzie w ciągu roku malał w związku ze spłatą kolejnych rat kredytu – mówi Jacek Karnowki, Prezydent Miasta Sopotu.

W projekcie budżetu zapisano realizację programów zakładających wsparcie dla różnych  grup mieszkańców: seniorów, osób bezrobotnych, bezdomnych i niepełnosprawnych, a także dla rodzin i młodych ludzi rozpoczynających dorosłe życie. Wymienić należy m.in.: projekt Senior Capital, który otrzymał 130 tys. euro dofinansowania i który przewiduje nawiązanie dialogu społecznego między starszymi i młodszymi sopocianami, program szkoleń dla osób w wieku 50+ w celu podniesienia ich kwalifikacji, oraz wiedzy i umiejętności przydatnych na rynku pracy, a także roczny program pracy wolontariackiej dla osób w wieku 50+, czy  „Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej” (SIPS).

Z myślą o młodych mieszkańcach Sopotu, w 2013 roku miasto rozpocznie budowę kolejnych mieszkań komunalnych. Do końca 2014 roku powstanie ich co najmniej 50. W budżecie na 2013 roku przeznaczono ten cel 3 mln złotych. – Nadal wspierać będziemy także mieszkańców Sopotu w działaniach związanych z rewitalizacją kamienic – w 2013 roku miasto przeznaczy na program remontowo – rewitalizacyjny budynków 1 100 000 złotych. Do tej pory ze wsparcia skorzystało już 330 wspólnot, co znacząco wpłynęło na poprawę estetyki miasta – informuje Magdalena Jachim.

W budżecie zabezpieczono  również środki na współfinansowane prestiżowych wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz kongresowych, które mają być symbolem i wizytówką Sopotu. Ponadto ważne miejsce w projekcie budżetu na 2013 rok zajmują  programy i inwestycje wskazane przez mieszkańców w konsultacjach budżetowych. To m.in. budowa boiska na ul. 23 Marca, system segregacji odpadów czy remonty dróg i chodników. Na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 4 mln złotych.

W projekcie uwzględniono również: prowadzenie programów z zakresu profilaktyki zdrowotnej, zadbano o różnorodną ofertę zajęć pozalekcyjnych, dofinansowywania przedsięwzięć w dziedzinie kultury, turystyki, sportu, edukacji oraz kontynuację wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości poprzez zapewnienie pomocy w jej rozpoczęciu i prowadzeniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.