Co dalej z pałacem w Karżniczce?

27 października 2012r. | Drukuj

Pomorski konserwator zabytków chce zmusić właściciela pałacu w podsłupskiej Karżniczce do ratowania zrujnowanego obiektu. Właściciel chciał, aby pałac został wykreślony z rejestru zabytków. Ku radości muzealników nie zgodził się na to minister kultury. Zniszczeniu obiektu ostro sprzeciwia się także rodzina Puttkamerów, do której przed wojną należał pałac. 

fot. GK

Choć pałac w dobrym stanie doczekał końca lat osiemdziesiątych, po upadku komunizmu nie miał już szczęścia do właścicieli. Osoba, która kupiła pałac od państwa całkowicie go zdewastowała. Z obiektu zniknęły nie  tylko zabytkowe meble, żyrandole i boazeria  ale nawet zdobione żeliwne grzejniki, które szybko trafiły na złom. Nie lepszy okazał się także kolejny właściciel. To za jego czasów pałac doszczętnie spłonął. Po pożarze właściciel pałacu poprosił o wykreślenie obiektu z ewidencji zabytków. Minister kultury odrzucił prośbę. Teraz pomorski konserwator zabytków zażądał od właściciela, aby natychmiast  zabezpieczył niszczejący obiekt.

Konserwatorzy zabytków przyznają, że prawo nie pomaga im w ratowaniu wielu cennych obiektów. Nie można bowiem zmusić właściciela do remontu czy odbudowy niszczejącego zabytku.

– Możemy zmusić właściciela do zabezpieczenia obiekty aby nie niszczał. Nie możemy jednak nakazać mu aby pałac odbudował – mówi Dorota Szulecka, z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Słupsku

Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest oburzony tym jak pałac został zrujnowany przez obecnego właściciela. – Obiekt w dobrym stanie wytrzymał zawieruchy wojenne i czasy PRL. I nagle zostaje spalony przez pracowników obecnego właściciela – mówi. Jego zdaniem właściciel pałacu w Karżniczce za zrujnowanie obiektu powinien stanąć przed sądem.

Właściciel pałacu w Karżniczce przyznaje, że nie ma pieniędzy na jego odbudowę. Liczy jednak, że znajdzie się inwestor, który wyłoży na remont pałacu kilkanaście milionów złotych.  – Chcemy obiekt skomercjalizować. To znaczy stworzyć w pałacu hotel lub podobnie go wykorzystywać – zapowiada właściciel pałacu.

fot. GK

Osoby, które z nieznanych powodów spaliły pałac w Karżniczce za zniszczenie zabytku musiały zapłacić 20 tysięcy złotych kary. Nieoficjalnie wiadomo, że właściciel pałacu nie zażądał od podpalaczy odszkodowania.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze