Banino dba o promocję swojego partu

26 września 2012r. | Drukuj

Promocja Oddziału ZKP w Baninie jest istotnym czynnikiem jego obecności, siły, a także aktywności w regionie. W osiąganiu tego celu decydującą rolę odgrywają różne atrybuty informujące o działalności partu.

Najważniejszy jest oczywiście sztandar. Jest to główny symbol organizacji. Podczas jego prezentacji, obecni na uroczystości najczęściej są w postawie stojącej oddając mu należną część. Sztandar baniński należy do wyróżniających się w całej organizacji. Jego główną część stanowi wizerunek Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie otoczony napisem „Dzejów, wiarë, mowë, prôwdë – znanków naszich mdzemë strzec”.

dr Aleksander Weiler promuje Part na Wyspach Kanaryjskich

Ponadto jest cały szereg innych atrybutów. Są to transparenty. W Baninie jest ich około pięciu, w tym największy z napisem „Kaszëbi trzimają z Boga”, który był w 2004 roku eksponowany w Watykanie na spotkaniu z Janem Pawłem II. Są tez transparenty informujące o ważnych wydarzeniach oddziału, jak Festyn Kaszubski czy Festiwal Filmów Kaszubskich.

Transparent na audiencji w Watykanie (2004) trzymają prof. Brunon Synak i Eugeniusz Pryczkowski

Oddział posiada też kilkanaście czarno- żółtych flag oraz flag z napisem ZKP Banino. Taki napis jest także na koszulkach, których wykonano aż dwieście (w dwóch partiach). Te koszulki najpiękniej widać podczas pielgrzymki do Sianowa. Ale są też obecne daleko poza Kaszubami, o ile eksponują je tam członkowie oddziału. Nie tak dawno mogli je oglądać Kaszubi w Kanadzie. W tym roku były też widoczne na Ukrainie (m.in. Kamieniec Podolski, Sniatyn przy grobie Błogosławionej Kaszubki s. Marty Wieckiej) oraz w zaprzyjaźnionym z kartuskim powiecie Tatrzańskim.

W sierpniu br. były również eksponowane na Wyspach Kanaryjskich (Fuerteventura). Pięknie się tam prezentował w koszulce ZKP Banino jeden z naszych Członków, dr Aleksander Weiler. Niewątpliwie, w jeszcze wielu miejscach świata widoczne były koszulki ubrane przez Członków oddziału liczącego ponad 200 osób. Często można je zauważyć zwłaszcza u Członków Zarządu.

(jd)


Opublikowano w: Rodnô Zemia
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
  1. ptaśka pisze:

    Proponuję zmienić kolejność fotografii… Obecna jest, jakby to delikatnie ująć?, niedostosowana do tekstu.

  2. foczka pisze:

    Co się czepiasz, kaszubskie foki wyszły z wody.

  3. gosc pisze:

    żeby ich tylko Greenpeace nie zepchnął z powrotem do morza ;)

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze