Od groma fok

24 listopada 2010r. | Drukuj

Foki szare zamieszkały u nas na dobre! Niemal każdego dnia do Stacji Morskiej w Helu spływają kolejne raporty i fotografie potwierdzające obecność tych pięknych ssaków na naszym wybrzeżu.

Fot. www.fokarium.pl/ J.Speth - Błękitny Patrol

Najwięcej fok szarych można obserwować u ujścia Wisły. Stamtąd do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu docierają niemal codziennie nowe zdjęcia fok. Przesyłają je wolontariusze Błękitnego Patrolu – jak nazywają  się miłośnicy tych pięknych ssaków. Wczoraj to zdjęcie zrobiła Anna Kassolik u ujścia Wisły. Inne pochodzą z minionego tygodnia.

Fot. www.fokarium.pl/ A.Kassolik - Błękitny Patrol

Najwięcej fok jednocześnie udało się sfotografować w lipcu tego roku w rezerwacie Mewia Łacha. Było tam w jednej grupie 15 osobników. Stado 12 fok sfotografowano w tym samym miejscu w październiku. Teraz na kilku zdjęciach widać samice z młodymi. To już pewne – foki szare rozmnażają się i żyją na naszym wybrzeżu.

Fot. www.fokarium.pl/ K.Sidorczak - Błękitny Patrol

Olbrzymi wkład  w przywrócenie ich populacji na południowym Bałtyku ma Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Foki urodzone lub wyleczone w tamtejszym fokarium, są od ośmiu lat wypuszczane na wolność. Zazwyczaj w miejscowości Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latem wypuszczono tam do Bałtyku  za jednym razem 7 fok szarych. Projekt przede wszystkim ma na celu odtworzenie lokalnych kolonii tych zwierząt, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

Fot. www.slowinskipn.pl

W tym roku działania w ramach projektu restytucji fok szarych na południowym Bałtyku wzmocnione są przez partnerstwo z WWF Polska. Realizowany projekt „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  W ramach tego projektu zakupione zostały m.in. nowoczesne nadajniki dla wszystkich wypuszczonych fok, które pozwalają dokładnie śledzić wędrówki zwierząt.


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz