Najnowocześniejszy skansen w Polsce

25 maja 2012r. | Drukuj

25 maja o godz. 12 w Swołowie zostanie uroczyście otwarte Muzeum Kultury Ludowej Pomorza – rozbudowana dotychczasowa Zagroda Albrechta – najnowocześniejsza placówka muzealna typu skansenowskiego w Polsce.

mat. prasowe

Dzięki grantowi unijnemu pozyskanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego na lata 2007–2013 Muzeum Pomorza Środkowego mogło przeznaczyć kwotę blisko 8 mln zł na rewitalizację i adaptację 8 niszczejących obiektów budownictwa wiejskiego w Swołowie i przygotowanie multimedialnych wystaw nt. kulktury mieszkańców Pomorza.

 W ramach realizowanego projektu udało się uratować i zaadaptować 8 zabytkowych budynków: mieszkalny, kuźnię, budynek obory i dwie stodoły budowane w konstrukcji szkieletowej. Odtworzony został dom chlebowy oraz dawne budynki gospodarcze – jeden z lodownią, drugi z piecem chlebowym.

Najciekawszym obiektem jaki został „ożywiony” jest stodoła bogatego pomorskiego chłopa z XIX wieku, które przeznaczone będzie na całoroczne wydarzenia edukacyjno – kulturalne w regionie Pomorza Środkowego. W części przyziemia urządzona została muzealna multimedialna ekspozycja, przedstawiająca zjawiska kulturowe regionu np. obrzędowość doroczną na Pomorzu Środkowym, dawne podania i legendy, zabytkowe obiekty występujące w regionie. Dla najmłodszych urządzone zostały miejsca zabaw o charakterze edukacyjnym. Poddasza stodoły zostały zaadoptowane na salę widowiskową przewidzianą na ok. 130 osób i warsztatową z zapleczem technicznym. W miejscu tym organizowane będą wystąpienia teatralne grup nawiązujących w swym repertuarze do tematyki ludowości wiejskiej oraz prezentowane filmy z zakresu antropologii wsi.

W innej translokowanej stodole urządzona została wystawa przedstawiająca historię i tradycję tkactwa („Tradycje tkackie Pomorza”). Piętro budynku przygotowane zostało do pełnieni funkcji sali edukacyjnej. Znajdą się tu warsztaty tkackie pozwalające na prowadzenie zajęć dydaktycznych – lekcje, wykłady oraz prezentacje z udziałem okolicznych rękodzielników.

 


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz