Dwie gminy pokłóciły się o… wydmy

19 kwietnia 2012r. | Drukuj

Łebianie  zgłosili słynne wydmy Słowińskiego Parku Narodowego do konkursu Sześć Cudów Nadbałtyckich. We wniosku nie wspomnieli jednak, że ruchome wydmy leżą w gminie Smołdzino.

Ranking Sześciu Nadbałtyckich Cudów ma promować przyrodę, zabytki i atrakcje całego obszaru Morza Bałtyckiego. Łeba zgłosiła do konkursu wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Problem w tym, że słynny obszar umiejscowiono tylko w Łebie, pomijając Smołdzino. Tymczasem ruchome wydmy, w tym najwyższa z nich – Góra Łącka, leżą w granicach gminy Smołdzino. W Łebie znajduje się jedynie  brama wjazdowa do parku, zaś tuż za nią zaczyna się gmina Smołdzino. Z tego powodu wybuchł prawdziwy skandal, a w sprawę zaangażowali się samorządowcy z obu gmin, a nawet radni powiatu słupskiego, którzy domagają się sprostowania.

– Uczestnictwo w konkursie może zwiększyć zainteresowanie turystów tymi terenami. Jako mieszkaniec terenów położonych w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego nie mogę zgodzić się z tym, by pominięto fakt, iż wydmy ruchome znajdują się na terenie gminy Smołdzino – pisze radny powiatu słupskiego Andrzej Zawada w swoim liście do organizatorów konkursu.

fot. SPN/ T.Rudziński

Jak informuje Kurier Słupski, protest radnego przyniósł skutek natychmiastowy. – W tym samym dniu, w którym otrzymałem list wprowadziłem na stronie internetowej konkursu zmianę dopisując gminę Smołdzino. Teraz jest to wspólna kandydatura Łeby i gminy Smołdzino – wyjaśnia na łamach portalu Przemysław Kulawczuk z Krajowej Fundacji Kultury Przedsiębiorczości, polskiego organizatora konkursu.

– Gdy tylko dowiedziałam się o tym, jak opisano kandydaturę w rankingu wysłałam sprostowania do organizatorów – mówi Lidia Orłowska-Getler, wójt gminy Smołdzino. – Wydmy są na naszym terenie. Choć nie zaprzeczam, że wejście na Górę Łącką jest od strony Łeby. Najważniejsze, że zmieniono opis. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie początkiem lepszej współpracy w Łebą. Na wydmy można głosować w konkursie Sześć Nadbałtyckich Cudów do końca października.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz