Sopot kupił śmieciarkę na gaz

15 grudnia 2011r. | Drukuj

Wpisując się w trend zaangażowania samorządów w ekologię, Sopot zakupił nowoczesną śmieciarkę jakiej na Pomorzu nie ma jeszcze nikt. Pojazd ten – Mercedes Econic NGT, jest drugim w kraju samochodem tego typu zasilanym gazem ziemnym.

fot. UM Sopot

– W licznych ankietach i konsultacjach społecznych, mieszkańcy Sopotu zwracali uwagę, na potrzebę większego zaangażowania miasta w kwestie ekologii – mówi Anna Dyksińska z biura prezydenta Sopotu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Zakład Oczyszczania Miasta w Sopocie, zakupił i włączył w flotę sprzątającą miasto nowoczesną śmieciarkę.

Wykorzystanie gazu w porównaniu z olejem napędowym redukuje koszty zużycia paliwa o 40%, a spaliny spełniają normę EEV – czyli normę pojazdów najbardziej przyjaznych dla środowiska. Sprężony gaz ziemny nie emituje praktycznie żadnych pozostałości z procesu spalania, do 12% mniej dwutlenku węgla i aż 99% mniej cząsteczek sadzy w porównaniu do pojazdów tradycyjnych. Co bardzo ważne śmieciarka jest bardzo cicha – wg. badań producenta nawet o 50%. Ma to ogromne znaczenie szczególnie podczas pracy o świcie.

W zakupionym pojeździe zamontowano 8 zbiorników gazu ziemnego, po 80 litrów każdy, co daje łączną objętość 640 litrów i pozwala przejechać 300 km.  Pojazd kosztował 584 tys. zł plus koszty 5-letniego leasingu.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze