Naukowcy o Florianie Ceynowa – konferencja w muzeum

17 listopada 2011r. | Drukuj

Uznawany za największego znawcę kaszubskiej mowy, na własny koszt wydrukował cztery kaszubskie publikacje, tym samym dając początek literaturze kaszubskiej. Mowa o Florianie Ceynowa, który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju języka kaszubskiego. Jemu poświęcona będzie konferencja w muzeum w Wejherowie.

www.wikipedia.pl

W poniedziałek 21 listopada 2011 r. o godz. 11.00 w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków w Wejherowie odbędzie się konferencja naukowa na temat „Florian Ceynowa (1817-1881). Jego życie i dokonania oraz rola wśród potomnych”. Grupa naukowców wygłosi swoje odczyty poświęcone postaci zasłużonego lekarza, poety i działacza kaszubskiego. Referować będą: prof. Zygmunt Szulka z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Miloą Eunik z Uniwersytetu Chemnitz, prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz profesorowie z Uniwersysteu Gdańskiego: Jerzy Treder, Józef Borzyszkowski i Cezary Obracht-Prondzyński. Swoje odczyty wygłoszą również dr Anna Kwaśniewska, dr Adela Kuik-Kalinowska i mgr Grażyna Wirkus.

Konferencję zorganizował: Instytut Kaszubski i Pracowania Historii Pomorza i Krajów Nadbałtyckich Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Oddziałem Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Zakończenie konferencji ok. godz. 16.00.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz