Przemycali prawie tonę żywej rafy koralowej!

14 listopada 2011r. | Drukuj

Do oceanarium w Gdyni trafiła żywa rafa koralowa przemycana na Ukrainę. 900 kg fragmentów chronionej rafy zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Hrebennem (woj. lubelskie). Zdaniem biologów uda się ją uratować.

fot. Urząd Celny: Rafa miała trafić do ukraińskich akwarystów

Celnicy trafili na pakunki z koralowcami w sobotę podczas kontroli samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych wyjeżdżającego z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne w Hrebennem. Wkrótce w kolejnych samochodach oczekujących na wyjazd z Polski celnicy znaleźli kolejne fragmenty żywej rafy koralowej ze znajdującymi się na niej innymi gatunkami organizmów morskich. Koralowce owinięte były mokrymi gazetami i zapakowane bez powietrza w worki foliowe, a następnie w kartony i styropian. Łącznie funkcjonariusze znaleźli 30 przemycanych przesyłek w dwunastu samochodach osobowych. To największe tego typu wykrycie przemytu na terenie Polski.

fot. Urząd Celny: Celnicy wykryli prawie 900 kg przemycanych koralowców

– W chwili zatrzymania organizmy morskie przytwierdzone do rafy ruszały się. dlatego po konsultacji z biologami i w związku z zagrożeniem, że ściśle chronione zwierzęta zginą, zorganizowaliśmy natychmiast ich przewóz do gdyńskiego oceanarium – mówią funkcjonariusze Służby Celnej.  Transport z żywą rafą trafił do oceanarium w Gdyni w niedzielę. Biolodzy natychmiast przystąpili do ratowania organizmów. Dziś okazało się, że rafa żyje. Teraz przechodzi kwarantannę w specjalnym zbiorniku pod okiem specjalistów od akwarystyki morskiej.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz