Wspólny projekt oddziałów ZKP w Baninie i Chwaszczynie

18 października 2011r. | Drukuj

Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie rozpisał grant unijny pod nazwą „Kaszubska integracja międzypokoleniowa – zespoły Kaszubki i Kaszubskie Nutki w strojach regionalnych”. Społecznym partnerem projektu jest O/ZKP w Chwaszczynie, natomiast gospodarczym partnerem jest Firma LABDAR Dariusza Labudy – członka Zarządu O/ZKP w Baninie. Dzięki projektowi udało się pozyskać środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

fot. nadesłane

Na bazie projektu dokonano już zakupu 24 kompletów tradycyjnych strojów kaszubskich dla „Kaszëbsczich nótków” z Miszewa, zwanych też coraz częściej „Mùlczi”. Zakup strojów połączony jest z cyklem występów. Pierwszy odbył się na festynie Kaszubskim w Baninie, kolejny w Gdańsku Kokoszkach. Trzeci z tej serii połączony był z występem zespołu „Kaszëbczi” z Chwaszczyna, które również objęte są programem. Już niebawem otrzymają one także komplet strojów kaszubskich.

W ramach realizacji projektu prowadzone mają być warsztaty muzyczne dla członków zespołów biorących udział w przedsięwzięciu, które pozwolą na rozwój świadomości młodzieży wiejskiej oraz ocalenia kaszubskiego dziedzictwa kulturowego.  Cykliczne zajęcia mają przyczynić się do uatrakcyjnienia możliwości spędzania wolnego czasu dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu powiatu kartuskiego.

fot. nadesłane

W kryteriach określających cele napisano m.in.: Promowanie nauki śpiewu i tańca kaszubskiego już od dziecka pozwoli na kreowanie postaw patrioty lokalnego i umożliwi ciekawą promocję kaszubszczyzny, w interesującej formie. Projekt ma na celu rozbudzanie szerokiej inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, a także kształtowanie demokratycznych stosunków w życiu regionu. Realizacja projektu umożliwi rozwijanie kaszubsko- pomorskiej myśli społecznej i politycznej, kultywowanie i rozwijanie specyfiki kulturowej Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza. Projekt wpłynie na szerzenie w społeczeństwie (szczególnie wśród dzieci i młodzieży) znajomości tradycji kaszubsko- pomorskich, co w konsekwencji nasili dbałość o zachowanie tożsamości lokalnej. Ponadto projekt wpłynie na promocję kultury kaszubskiej na obszarze całych Kaszub.

Wspólny koncert odbył się 16 października br. Uroczystość połączona była z promocją nowego działa o tytule „Norbertańska siła Kaszub”.

(ep)


Opublikowano w: Rodnô Zemia
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz